Last news in Fakti

21 Май, 2024 06:59 829 14

Протестът на ВУЗ-овете не бил толкова за пари, а срещу липсата на адекватност

  • висше образование-
  • недоволство

Това заявиха председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова и Калин Костов – председател на Сдружението за качество във висшето образование

„Този ден на затворените врати е протест, който е свързан не толкова с трудовите възнаграждения, колкото с липсата на дългосрочно целеположена, адекватна на реалностите, политика във висшето образование в последните три години.“

Това заявиха в студиото на Euronews Primetime председателят на Съвета на ректорите проф. Миглена Темелкова, която е и ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи, и Калин Костов – председател на Сдружението за качество във висшето образование.


„В последните три години бяхме свидетели как се провеждат реформи на парче, как се инициират изменения в закони от днес за утре. След това тези законопроекти падат в Народното събрание или пък се отказваме от тях“, посочи проф. Темелкова.

Липсва визия, къде искаме да отведем българското висше образование. Липсват няколко стратегически основни политики, които касаят цялата система, а не отделните университети.

„Именно за това днес университетите затвориха врати, защото е време държавата да влезе в ролята си наистина на принципал на държавните университети и да очертаем заедно визията за развитието на българското висше образование. Не е редно да се инициират закони без експертизата на академичната общност“, подчерта проф. Темелкова.

„Ние сме свидетели на законодателни решения, които не кореспондират с финансови ангажименти. Давам веднага пример – приетите изменения на размера на трудовите възнаграждения на преподавателите не са заложени в държавния бюджет“, подчерта Калин Костов.

Парите, които са за научно-изследователска дейност и които трябва да бъдат не по-малко 10% от тези за издръжката на обучението във всеки един университет, са в пъти по-малко и то не е само за тази календарна година, а в продължение на десетилетия поне.

„Тоест, ето мерки, които законът дава, но изпълнителната власт отказва да изпълни и това отношение към нас, към хората на науката, очевидно показва, че думите, които са вкараха в Конституцията, че науката и образованието са национален приоритет, не са подплатени с реални действия“, допълни Костов.

„Болката на академичната общност е липсата на политики в областта на висшето образование“, подчерта проф. Темелкова и даде за пример липсата на политики за превръщането на България в привлекателна образователна дестинация и държава, която изнася висше образование, както и липсата на стимули за ангажирането на бизнеса с университетите.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ЕС НЕ Е ЗА НАС ! ИЗВРАТЕНЯЦИ !

    10 3 Отговор
    Преди финала на песенния конкурс говорител на Европейския съюз за радио и телевизия (ЕСРТ) обяви, че от зрителите с билети, които носят знамена, в залата ще бъдат допускани само хора с флагове на участващите държави, както и с цветовете на дъгата, които са символ на ЛГБТК+ общността.
  • 2 плюс минус

    9 2 Отговор
    Началото на ЕС беше сравнително добро, но го налазиха чиновници разни- безобразни.....
  • 3 Христо

    14 0 Отговор
    За да има политика, трябва да е ясно какво прави един университет и какви резултати дава. Резултатите досега са , безумно много професори и доценти , неразумно много доктори на науките. И тези хора чакат да им се дадат някакви пари за да ги изхарчат. Научна дейност приложена в икономиката-никаква. Проекти за развитие и дейности-няма. Лекциите са отпреди 30 години и се изпяват монотонно. С една дума университетите не са в крак с новото време. Парите се харчат лесно, особено за хонорари и премии.

    Коментиран от #7

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 В нашата

    7 0 Отговор
    държавица имало 44 университета, четах вчера!? Ами тя академичната общност, по-голямя от студентската май ще се окаже!

    Коментиран от #8

  • 6 Супер нагли

    6 0 Отговор
    ами да върнат парите които и без друго не заслужават
  • 7 Тия за които

    5 1 Отговор

    До коментар #3 от "Христо":

    това се отнася е за политическите, юридическите и други хуманитарни науки. Много бързо и лесно защитават дисертации, още по-лесно се хабилитират и за 5г. са доценти и за 10г. професори. В тия области се говори за стари и неактуални лекции от преди 30г. ). За да се ограмоти, изучи Евклидовата геометрия, диференциално и интегрално смятане, законите на Нютон, теорията на Дарвин, уравненията на Максуел и други неща открити преди много години един студент, не са необходими знанията от последните 10г. Да не говорим за възпитание или култура, музика, поезия, проза, картини, скулптори...
  • 8 доцент професоров, к.т.н

    5 0 Отговор

    До коментар #5 от "В нашата":

    Съвсем скоро на всеки студент ще се падат по четирима професори, академици и доценти, а, и 50 000 милиционери
  • 9 Начинът на обучение

    6 0 Отговор
    е погрешен сега. Трябва да се учи в така наречения Кампус - учебните сгради, библиотека, стол, общежития, магазинчета, парк да са в един заграден двор. Сега всички студенти в радиус 100км от ВУЗ-а идват всеки ден с колите си, закъсняват за час, после бързат да се прибират, работят по време на ученето и целта им е дипломата, а не знанията. Още в четвъртък след обяд си отиват по родните места и идват чак в понеделник. Когато си в кампуса, се виждаш с колеги, пиете кафе, обядвате, заедно учите и си помагате, разхождате се, вечерта ходите на дискотека, събота и неделя прекарвате заедно, опознавате се, любите се и т.н. Да не говоря за задочното обучение, така наречените "бизнес обучение", "изнесено обучение" и вече модерното "онлайн обучение" с хвърчащи по цялата страна студенти и преподаватели или вперили в телефона, лаптопа очи.
  • 10 Сега гледат

    6 0 Отговор
    само диплома да вземат, друго не им трябва. Преди 20 и повече години имаше смисъл да се учи, във всеки ВУЗ се влизаше с конкурсен изпит по математика, БЕЛ, природни науки и политически. Местата за студенти бяха няколко пъти по-малко, имаше квоти за малцинствата и децата на АБПФК. Не можеше да кандидатстваш в чужбина и в някои специалности се явяваха по 10-20 кандидат-студенти за място. Сега ВУЗ-овете ги събират със свещ по средните училища и им свалят звезди с приказки - каква хубава дискотека(чалготека) имало в града, как ще получат електронна заверка на семестъра дори да не идват на занятия...
  • 11 Ахъм

    2 0 Отговор
    Мдаа, депесарското темелче...
  • 12 Иванчо

    2 1 Отговор
    Аман от глупости! Кой ви пречеше последните 3 години на качеството на висшето образование?
    Колко висши училища се нароиха и колко от тях дават качествено образование.
    Огледайте се в световната класация и си намерете мястото и за заплатите.
    Повишиха и на учителите и какъв е резултата - невидим.
    За 360 часа годишна натовареност искате 36 000 заплата. Един работник работи по 180 часа на месец и взима 1000 лв.
    Живейте само от субсидията на обучаваните студенти.
  • 13 ДАСКАЛ ГЕНЧО

    2 1 Отговор
    ДА БЕ ДА.
    ТЕ НЕ СТАЧКУВАТ ЗА ЗАПЛАТИ А ЗА ДА ИМАТ РЕКТОРИТЕ ПО-ВИСОКИ ЗАПЛАТИ.
    МОЖЕ БИ СТАЧКУВАТ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА БРОЯ НА УНИВЕРСИТЕТИТЕ В БЪЛГАРИЯ.
    МОЖЕ БИ СТАЧКУВАТ ЗА ВРЪЩАНЕ НА 5-ГОДИШНОТО ИСТИНСКО ОБРАЗОВАНИЕ.
    МОЖЕ БИ СТАЧКУВАТ ЗА ПРЕМАХВАНЕ НА ИЗМИСЛЕНИТЕ БАКАЛАВЪРСКИ И МАГИСТЪРСКИ ПРОГРАМИ.
    МОЖЕ БИ СТАЧКУВАТ ЗА НАМАЛЯВАНЕ НА БРОЯ НА ПРИЕМАНИТЕ СТУДЕНТИ, ЗАЩОТО КУЦО , КЬОПАВО И САКАТО ВЛИЗА.
    ПАРИ САМО ЗА АДМИНИСТРАЦИЯТА. ТОВА СА ХОРАТА КОИТО ВЪРШАТ ВСИЧКО В УНИВЕРСИТЕТИТЕ.
  • 14 Кадир

    2 0 Отговор
    Като не е за пари да ги връщат.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове