Last news in Fakti

20 Май, 2024 15:29 1 929 7

Изстреляха 3D отпечатан ракетен двигател

  • космос-
  • двигател-
  • 3d печат

Подходът за 3D печат намалява времето за производство на двигателя с 60%

Изстреляха 3D отпечатан ракетен двигател - 1

Индийската организация за космически изследвания (ISRO) успешно изстреля течен ракетен двигател, който е създаден с помощта на адитивно производство - метод за създаване на триизмерни обекти чрез добавяне на материал слой по слой, или с други думи 3D печат. Очаква се това да стимулира развитието на космическата индустрия на страната.

Тестовете на двигателя, създаден на 3D принтер, се проведоха на 9 май. Устройството, което изгаря хиперголична смес от азотен тетроксид и монометилхидразин, работи 665 секунди, което е голямо постижение за учените. Такива двигатели се използват в индийската малка полярна сателитна ракета-носител (PSLV).

ISRO отбеляза, че използването на адитивни технологии е позволило да се намали броят на частите на двигателя от 14 на 1. Поради това е възможно да се премахнат 19 заварени съединения от дизайна, както и значително да се спестят суровини за производство. В допълнение към това, подходът за 3D печат намалява времето за производство на двигателя с 60%.

Да припомним, че 44-метровата ракета-носител PSLV е един от инструментите за доставяне на товари в орбита заедно с LVM-3, друга индийска ракета. PSLV може да изведе до 1 750 кг полезен товар в слънчево-синхронни полярни орбити на височина 600 км. Новата технология на двигателя може да увеличи скоростта на космическите изстрелвания. Индия също има амбициозни планове за пилотирани космически полети, включително кацане на астронавти на Луната и създаване на база на спътника на Земята до 2047 година.


Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хммм

    8 1 Отговор
    Кога ще ги стигнем индийците?

    Коментиран от #2

  • 2 Русофил

    9 2 Отговор

    До коментар #1 от "Хммм":

    Няма нужда, те са тук в махалите
  • 3 Toзи течния

    3 2 Отговор
    В шишета ли го съхраняват?
  • 4 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    3 1 Отговор
    3D принтерите правят разни пласмасови изделия, ама могат ли да направят един стандартен лагер? За него се изисква специална технология. Признавам си, че не ми е ясно.
  • 5 ооооо

    4 2 Отговор
    бъдещето на терминаторите изглежда все по ясно и скоро машините ще произвеждат машини и ИИ-то няма да има нужда от краткоживеещия хомосапиенс които да определя целта на машината

    Коментиран от #6

  • 6 Гост

    2 0 Отговор

    До коментар #5 от "ооооо":

    Хората ще се самозатрият от мързел, докато го прикриват зад научен прогрес.
  • 7 3Д Да

    0 0 Отговор
    Но може ли да излети от планета Марс и да се скачи с
    Двигатели около планета Марс чакащи закачени на мир 2
    Станция. Може ли да се ползва gps сателити ???