• норис-
  • финал-
  • итиснат-
  • ф1

Успехът дойде след един страхотен финал, в който той бе притиснат здраво от Ландо Норис

Верстапен с пета победа през сезона - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

Макс Верстапен трепери до самия финал, но спечели петата си победа от началото на сезона, след като триумфира в надпреварата за Гран При на Емилия-Романя.

Третият пореден успех на световния шампион на „Имола“ дойде след един страхотен финал, в който той бе притиснат здраво от Ландо Норис, който въпреки малко по-старите си гуми за нула време стопи пет секунди на нидерландеца. С влизането в мръсния въздух обаче напредъкът на пилота на Макларън бе спрян на дистанция от 1.5. В заключителните етапи британецът пробва ново повишаване на темпото, но времето не му стигна и той завърши на 0.7 зад Верстапен на второто място, пише sportal.bg.

Тройката в Гран При на Емилия-Романя допълни Шарл Леклер, който след спиранията в бокса се опита да притисне Норис в борбата за второто място. Монегаскът обаче допусна една неточност в шикана „Алта“ 15 тура преди финала, след което дойде и атаката на пилота на Макларън, която остави Леклер на 7.1 зад него.

В подножието на подиума завърши Оскар Пиастри, който след наказанието си вчера потегли пети, но прескочи Карлос Сайнц при спиранията в бокса. Испанецът финишира пети, точно пред съотборниците в Мерцедес Люис Хамилтън и Джордж Ръсел, който направи две спирания в бокса, което пък му позволи да запише и най-бързата обиколка.

Серхио Перес заложи на алтернативната стратегия с по-дълъг първи стинт с твърдите гуми, който му позволи да изпревари Юки Цунода, Нико Хюлкенберг и Дениъл Рикардо в края, за да завърши осми. Същото стори и Ланс Строл, който се класира девети, а последната точка стана притежание на Цунода.

С победата си днес Верстапен увеличи своя актив в генералното класиране във Формула 1 на 161 точки. Зад него Леклер изпревари Перес и вече заема второто място със 113 пункта, с шест повече от мексиканският пилот на Ред Бул.

Сезон 2024 във Формула 1 продължава след седмица с надпреварата за Гран При на Монако.