Last news in Fakti

19 Май, 2024 19:00 1 195 15

Ще признаят ли всички европейски държави Палестина?

  • палестина-
  • израел-
  • признаване

Испания и Ирландия ръководят инициативата за признаване на Палестина за независима държава. Кои други европейски държави ги подкрепят?

Ще признаят ли всички европейски държави Палестина? - 1
Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Поне в дипломатически план месец май може да бъде записан като особено успешен в палестинската история. Общото събрание на ООН гласува предоставянето на допълнителни права на палестинците в световната организация. За пълноправно членство вече им липсва само правото на глас.

Междувременно пет европейски държави са на път да признаят Палестина като суверенна държава. В случая става дума от една страна за солидарност с цивилното население в ивицата Газа, от друга - за поредна стъпка по посока на решението с две държави. Актуалното израелско правителство продължава да отхвърля този вариант все по-категорично.

След терористичното нападение на Хамас срещу Израел от седми октомври 2023 година министър-председателят Бенямин Нетаняху обяви за военна цел унищожаването на властващата в ивицата Газа военно-ислямистка палестинска организация. Но заради твърдия военен подход, в рамките на който са загинали над 35 000 цивилни жертви по палестински данни, както и заради катастрофалното хуманитарно положение в ивицата Газа срещу Израел е насочен все по-голям международен натиск.

Испания: посредник в Близкия изток?

Най-вече Испания и Ирландия са държавите, които искат да увеличат този натиск чрез признаването на Палестина. За целта испанският премиер Педро Санчес проведе в последните месеци множество разговори с европейските си партньори. По данни на медиите той се е опитал да придвижи инициативата на европейско ниво, но заради отхвърлянето ѝ от страна на Германия и на други държави е създал вместо това коалиция на желаещите. Очаква се на 21 май върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел да оповести конкретните планове на Испания, Ирландия и Словения.

Испания поддържа добри контакти с много арабски държави, най-вече от Магреб, както и с Турция. До известна степен тези връзки датират от времето на диктатурата на Франко (1939-1975 година), след която Испания създава икономически и дипломатически отношения и с Израел. В следващите години Испания се утвърждава като уважаван посредник между еврейската държава и арабския свят. Проведената през 1991 година Близкоизточна конференция в Мадрид е смятана за предвестник на мирния процес от Осло, започнал с подписването на споразумието между Израел и Организацията за освобождение на Палестина (ООП) през 1993 година.

Солидарността на Ирландия се дължи на собствената ѝ история

Ирландия също даде силна подкрепа за палестинците още от началото на войната в Близкия изток. Ирландското правителство се гордее с това, че още от 1980 г. насам, по-дълго от която и да е друга страна от ЕС, подкрепя решението за две държави с напълно суверенна палестинска.

В Ирландия обяснението за силната идентификация с Палестина е в нейната история: тя започва с британския правителствен служител Артър Балфур, който администрира колонизираната от Великобритания Ирландия в късния 19 век и отказва тя да получи самоуправление. През 1917 година, вече като британски външен министър той излиза с т.нар. Декларация Балфур, с която от името на своето правителство се обявява за еврейска родина в контролираната тогава от Османската империя Палестина. След като малко по-късно районът става британски протекторат, там са изпратени да служат жандармеристи, по-голямата част от които преди това са се борили брутално срещу ирландските бунтовници.

Идването на евреите в населения предимно с мюсюлмани Близък изток се сравнява в католическа Ирландия със заселването на британски протестанти в северната част на острова. Някои ирландци свързват произтеклия от това конфликт в Северна Ирландия с Близкоизточния.

Подкрепа от Словения, Малта и Норвегия

Лявото правителство в Испания и дясно-центристкото правителство в Ирландия междувременно са се сдобили със съмишленици и извън своите граници: Словения обяви, че смята да признае Палестина до средата на юни, но това може да стане и по-рано. Малта също проявява подобна склонност. През април, в Съвета за сигурност на ООН, тя гласува за пълноправно членство на Палестина в световната организация, но то пропадна заради ветото на САЩ.

Норвегия, която не е член на ЕС, но е тясно свързана с Общността, обмисля признаването в "рамките на пролетта". Външния министър Еспен Барт Ейде Осло обяви, че страната се надява, че този ход ще доведе до политически обединена палестинска държава, вместо до "държава на Хамас".

В рамките на Европа позициите са различни

В ЕС до момента палестинската държава е призната най-вече от страните в централната и в източната част на континента. Признаването е свързано със социалистическото им минало, когато тези държави са поддържали идеологическа близост с лидера на ООП Ясер Арафат.

Днес някои от тези страни, най-вече Чехия и Унгария, са по-скоро поддръжници на Израел, макар да не са прекратили пълноценните си дипломатически отношения с палестинците.

Първата и засега единствената страна, която призна палестинската държава след присъединяването си към ЕС, е Швеция през 2014 година. Но не е сигурно дали испанско-ирландската коалиция ще се увеличи: в Белгия правителството спори за подходящия момент, а Португалия след идването на консервативно правителство на власт засега не споделя тези намерения.

Други страни като Германия принципно поддържат връзки с Палестинската автономна област, но са готови да признаят държава едва тогава, когато го направи и Израел. Докато Хамас, класифицирана като терористична организация от редица държави, включително всички членки на ЕС и САЩ, остава политически фактор в палестинските територии, подобна крачка се смята за изключена.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Русофил

    4 22 Отговор
    Няма държава Палестина. На тази територия са терористи, хамаси.

    Коментиран от #2

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Търся чистачка

    7 3 Отговор

    До коментар #2 от "Лорер":

    ЖенкъТи е подходяща
  • 4 Мехмед

    4 8 Отговор
    Държавата България е на циганите. Това да признаят първо европейците
  • 5 Буги мен

    3 9 Отговор
    Такова животно няма!
  • 6 Трак

    8 5 Отговор
    Всички европейски държави следва час по скоро да признаят Палестина !! Чи-:фу-тите да го ДУ-:ХАТ
  • 7 Калпазанин

    9 5 Отговор
    Палестина я е имало, искам ДЗ-то да ми обясни кой и как призна исраел за "държава"
  • 8 Калпазанин

    7 3 Отговор
    И евреите живеещи на територията на Палестина, да си изкарат Палестински паспорти. Живо ме интересува също така защо за евреите с несъществуващата им измислена държава могат да пътуват по света свободно
  • 9 Подкрепяме Палестинците да си имат

    13 5 Отговор
    Държава! Еврейте са забравили Историята когато ги гониха като прокажени от всякъде!! ЕВРЕЙТЕ НАПРАВИХА ВСИЧКО ВЪЗМОЖНО ДА ГИ НАМРАЗИ ЦЯЛИЯ СВЯТ!! Само с пари не се живее!!! Копуват си Приятели, но това е Измамно Приятелство!! А Враговете им станаха Много!!
  • 10 Бай Иван

    6 3 Отговор
    Ние със сигурност няма да я признаем,щото ще бъдем наритани от американците .Те ако я признаят .веднага ще го направим и ние.Така действат васалите

    Коментиран от #12

  • 11 Защо

    3 3 Отговор
    пишат колко палестинци са загинали!? А никой не пише колко израелци! Нещо ги е срам, май! Въоржени до зъби и нокти използващи най-съвременна технология , а дали фира от 25 000 военни, до сега!!! Ако продължават в този дух скоро много еврейки ще са незадомени!!!
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Кидон

    3 2 Отговор
    Следващият конфликт ще е в ЕС. Евреите са там много преди палестинците. По вероятно е да се признае държава Каталуния отколкото Палестина. Те да не са като нас веднага да признаем Македония. Утре ако братята от боята искат да им дадем автономна област някъде ще го направим ли? Те искаха при бай Тошо автономия: Черноморието но бай Тошо им скръцна със зъби и им даде да разберат. Арабските терористи искат да наложат исляма и това е от 7 век. И няма да спрат докато целия свят не се кланя на изток или им дадем да разберат и да си седнат на задните части. Веднъж Кан Тервил им даде урок втория път ни предадоха но в 15 век мирясаха. Този път трябва да се реши проблема веднъж завинаги.
  • 14 Кидон

    5 2 Отговор
    Ако тоя проблем не се реши скоро и в Европа ще искат Автономия и да се съобразяваме с тях. Ще станат повече от нас. Европееца първо прави кариера да си осигури живота и после мисли за семейство и деца, а Арабина първо прави деца и после чака държавата да го издържа и разчита на помощи. Щом в Франция и други Европейски страни искат промяна на статуквото. Европейците са били твърде разголени и това противоречи на Исляма. Трябва да се съобразяваме, да се по закрием малко, да не ги предизвикваме.
  • 15 Ами

    2 0 Отговор
    ще я признаем,ако Галя нареди ...