Илия Груев с дебютен гол за Лийдс при разгром над Норич (ВИДЕО)

• футбол-
  • успех-
  • премиър лийг-
  • плейофи

Лийдс разгроми Норич с 4:0 и вече е само на един мач от това да се завърне в Премиър лийг

Илия Груев с дебютен гол за Лийдс при разгром над Норич (ВИДЕО) - 1
Кадър: Диема Спорт

Лийдс разгроми Норич с 4:0 и вече е само на един мач от това да се завърне в Премиър лийг. Илия Груев отбеляза първия си гол с екипа на "белите" от "Елънд Роуд" и осигури летящ старт на тима си в реванша от полуфиналните плейофи. Българският национал се разписа от пряк свободен удар в 7-ата минута.

Преди няколко дни двата тима завършиха 0:0 на терена на Норич, но днес Лийдс показа, че разполага с повече класа. Освен Груев за домакините се разписаха Жоел Пиру, Жоржиньо Рютер и Крисенсио Съмървил, информира Спортал.

В редовния сезон в Чемпиъншип Лийдс финишира на трето място, след като спечели само един от последните си 6 мача. Норич също не демонстрира добра форма в края на кампанията, но влезе в топ 6 и се добра до плейофите.

На "Кероу Роуд" съперниците заложиха на здрава защита и отправиха само 13 удара към двете врати. Логично, срещата приключи без голове, но реваншът в Лийдс се разви коренно различно.

Двамата германски треньори - Даниел Фарке и Давид Вагнер, направиха по една промяна в стартовите си състави. Норич започна по-активно. "Канарчетата" разчитаха много на голмайстора си Джош Сарджънт, който е бивш съотборник на Груев във Вердер (Бремен).

Лийдс отговори с опасни атаки, в основата на които бяха Крисенсио Съмървил и Жоржиньо Рютер. В 7-ата минута домакините получиха фал около границата на наказателното поле. Съмървил заблуди стената, че ще стреля, но това направи Груев, който технично завъртя топката и я прати във вратата на Ангъс Гън.

Първият гол на на българския халф с екипа на Лийдс успокои съотборниците му и те заиграха много по-уверено. В средата на полувремето Вилфред Ньонто центрира перфектно към Пиру и нидерландецът беше точен с глава - 2:0.

Последваха и други опасни атаки на домакините. С пропуски се отличиха Ньонто и защитникът Джо Родън. Норич не се справяше никак добре в дефанзивен план и нападателите на Лийдс с лекота изскачаха на чисти позиции.

В 40-ата минута Пиру се откъсна по левия фланг и потърси комбинация със Съмървил, който от паднало положение продължи топката към Рютер, а той с безмилостен шут простреля Ангъс Гън - 3:0. Секунди преди почивката гостите като по чудо се разминаха с четвърто попадение. Заслугата беше на Димитрис Янулис, който изби топката малко пред голлинията.

На полувремето мениджърът на Норич Давид Вагнер смени Сарджънт с Омар Сайнц. Още в 47-ата минута Жоел Пиру отново се измъкна от защитата на гостите, но стреля право в Ангъс Гън. Малко след това Илия Груев получи жълт картон. неговият тим умело контролираше мача и не даваше никакви шансове на съперника си да върне интригата.

Следващите смени в редиците на Норич не промениха нищо. "Канарчетата" бяха напълно дезориентирани, а Лийдс нямаше намерение да спира с головете. В 68-ата минута силен удар на Вилфред Ньонто затрудни Ангъс Гън, а притичалият Жуниор Фирпо поднесе топката на Крисенсио Съмървил, който покачи на 4:0.

При този резултат домакините понамалиха темпото, а Даниел Фарке направи всичките си смени. Илия Груев отстъпи своето място на опитния Лиъм Купър в 87-ата минута.

Съперникът на Лийдс във финала на "Уембли" ще стане ясен утре, когато Саутхамптън посреща Уест Бромич след нулево равенство в първата среща.

Решаващият мач за влизане в елита ще се състои следващата неделя.