Last news in Fakti

16 Май, 2024 15:32 1 913 10

Опасна ли е бутилираната вода?

  • бутилирана вода-
  • опасно-
  • бутилка-
  • пластмаса-
  • вода

Учени откриха микропластмаса и в бутилираната вода

Опасна ли е бутилираната вода? - 1
Снимка: Shutterstock

Неотдавнашни изследвания разкриха изненадващо и потенциално тревожно наличие на пластмасови наночастици в бутилираната вода.

Проучването, публикувано в “PNAS”, открива стотици хиляди такива частици, по-малки от една хилядна от ширината на човешки косъм, което повдига въпроси за въздействието им върху здравето. Тази констатация е следствие от проучване на „Consumer Reports“, което открива микропластмаса в 84 от 85 проби от храни.

Тези пластмаси, чийто размер варира от пет милиметра до един микрометър, предполагат по-широко замърсяване на човешката хранителна верига, отколкото се смяташе досега, пише zdrave.to.

Проучване на Колумбийския университет, в което е използван нов метод за откриване на нанопластмаси, открива от 10 до 100 пъти повече нанопластмаси в бутилираната вода, отколкото е било регистрирано досега. Последиците за здравето от тези частици остават сложни и несигурни. Проучването идентифицира между 110 000 и 370 000 наночастици, предимно нанопластмаси, в три популярни марки бутилирана вода.

Използваният метод - хиперспектрална микроскопия със стимулирано раманово разсейване (SRS) - позволява да се наблюдават частици с размер до 100 нанометра.

Д-р Сара Бенеде от Националния съвет за научни изследвания на Испания коментира значението на усъвършенстването на методиките за откриване в тази област. Съавторите на изследването д-р Фийби Стейпълтън и д-р Бейжан Ян отбелязаха, че фокусът им е бил насочен единствено към пластмасите и други видове наночастици не са били включени.

Защо това е опасно?

Рисковете, свързани с консумацията на тези частици, не са напълно известни, но има основания за безпокойство. Д-р Бенеде изтъкна потенциалните физически и химически опасности, които тези частици представляват.

Физическото увреждане на тъканите, като например червата или белите дробове, и отделянето на вредни добавки, като фталати и бисфенол А (BPA), са основните проблеми. Тези добавки са известни като ендокринни разрушители и могат да имат неблагоприятно въздействие върху развитието, възпроизводството и имунната система.

Микропластмасите и нанопластмасите могат също така да действат като носители на замърсители на околната среда, токсини, антибиотици или микроорганизми, което създава допълнителни рискове за здравето.

Д-р Бенеде предупреди за разнообразните опасни ефекти на пластмасовите частици, които могат да допринесат за развитието на заболявания, като рак и метаболитни нарушения. Устойчивостта на пластмасите на биоразграждане означава, че веднъж погълнати, те могат да останат в организма за продължителен период от време, което може да доведе до дългосрочни здравословни проблеми.

Микропластмаси и фталати в храните

Проучването на „Consumer Reports“ също така открива фталати в почти всяка тествана храна, като нивата им не надвишават действащите стандарти за безопасност, въпреки че те може да не отразяват най-новите медицински познания. Открит е и BPA, макар и в по-ниски нива в сравнение с проучването от 2009 г.

Намаляване на потреблението на микропластмаса

За да се намали рискът от излагане на микропластмаса, д-р Стейпълтън препоръчва да се премине от пластмасови бутилки за еднократна употреба към метални или стъклени контейнери, което намалява както излагането на микропластмаса, така и отпадъците в околната среда.

Д-р Бенеде съветва да се използва насипен чай, вместо торбички, да се разчита на чешмяна вода с ефективни филтри и да се използват стъклени съдове в микровълнови печки.

Въпреки тези констатации д-р Стейпълтън подчертава важността на това да се поддържа хидратация, като съветва, че рискът от дехидратация може да надхвърли потенциалните въздействия от излагането на нанопластмаси и следователно бутилираната вода не трябва да се избягва напълно, когато е необходимо.


Поставете оценка:
Оценка 4 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ами сега? Връщаме се към

    14 3 Отговор
    стъклените дамаджани. Само че изворите почти навсякъде са отровени от агропроизводителите, които пръскат с отрови по 8-9 пъти на сезон. На нас ни остава възможността да избираме от какво да пукясаме!
  • 2 Колко са опасни

    7 3 Отговор
    Фейк новините

    На никой нищо не му е ясно но се дават акъли
  • 3 От какво и как се произвежда

    5 0 Отговор
    пласмасата.да.бяха написали,тя е продукт от преработка на нефт,така че нефтената мафия няма.да го позволи да изчезне пласмасата.Пак потребителите ще.трябва сами да се справят,не пийте газирани,минетални и трапезни води,алкохол,бира,олиото,оцета и др.от пласмасови бутилки,само наливни от метални съдове,като бирарийте в Германия😊😊😊
  • 4 Соваж бейби

    2 0 Отговор
    Това го дъвчат от една година за съжаление е вярно! Вече има специални апарати на място се преработва филтрира чиста вода от реката ,колко е чиста и годна нямам идея ?Но чешмяната се препоръчва ако няма разни зарази и това не липсва със сушата и короната имаше засегнати райони. По принцип стъклената бутилка е за предпочитане скъпите вина и скоч не са в пластмасови, НО за вода престояла с месеци дори седмица ?-не мисля че е полезно в ресторантите ти дават чешмяна през машина филтър студена в стъклени бутилки ,същото е и в болницата директно си пълниш от машината но на момента не машини с пластмасови бидони с мин.вода както в България тези апарати от отдавна ги няма
  • 5 Айде пак

    5 2 Отговор
    Оффффффффффффффффффффффф.
  • 6 Математик експериментатор

    3 0 Отговор
    Значи ли това, че ако пия вода от една бутилка в продължение на 10-15 години, то тя ще изчезне?
  • 7 корумпиран съдия

    1 3 Отговор
    Опасни са, ако ви замерят с бутилката.
  • 8 бай Бончо

    12 1 Отговор
    През социализма на всеки ъгъл имаше чешмичка с безлатна вода . Затапиха чешмите за да им давате по 1 лев за малка бутилка . Всичко беше в стъклени бутилки ако си спомняте .Сатанистите ни унищожиха подредената държава и се гаврят с хората вече 34 години .
  • 9 БЕЗАЛКОХОЛЕН КАЗАН ЗА РАКИЯ

    1 0 Отговор
    КОЕ Е ПО ОПАСНО...
    БУТИЛКАТА ИЛИ ТОВА В БУТИЛКАТА
    ТОВА Е ВЪПРОСА....
  • 10 СТИГА БЕ

    0 0 Отговор
    Някой много знае кой, от къде и как бутилира водата. Шише, лкапачка , етикет и е готова