Last news in Fakti

16 Май, 2024 13:29 1 242 10

Арменската диаспора трябва да спре да излага на опасност все по-обширен регион

  • азербайджан-
  • армения

Текстът е предоставен за ФАКТИ от посолството на Република Азербайджан в София

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Арменският агресивен национализъм и реваншизъм, активно подхранван от диаспората, е първоизточникът на текущи вълнения в Армения. Арменската диаспора, която основно разпространява разказите за това, че са били жертва, стана основен стълб за етническата идентичност на арменците и се използва за оправдание за етническа изключителност и териториални претенции спрямо съседните региони. Исторически това за арменците е довело до трагични последици със значително геополитическо въздействие.

Неслучайно арменската диаспора в чужбина желае и работи за запазване на враждата между Армения и Азербайджан. Това е и защото членовете на диаспората, които удобно живеят извън страната, не са изпитали бедността и трудностите, породени от политиките, които те прокарват за арменците в Армения.

Антагонизмът, омразата към не-арменците и ксенофобията са дълбоко вкоренени в тази зловеща "мечта", която арменската диаспора пропагандира от десетилетия насам. Когато СССР започна да се разпада, тези настроения бяха изнесени в Съветска Армения. Стремежът към „Велика Армения“ първоначално доведе до експулсирането на близо 300 000 етнически азербайджанци от същинска Армения в края на 80-те години на миналия век, и то още преди разпадането на СССР. Тези азербайджанци, които преживяха неописуеми ужаси, по-късно създадоха общността „Западен Азербайджан“ и в периода след конфликта призоваха арменското правителство да осигури тяхното безопасно и достойно завръщане по домовете им в Армения.

През следващите години опортюнистични политици в независима Армения използваха тази привнесена етническа омраза, за да оправдаят своите агресивни и милитаристични действия срещу Азербайджан. Подобно приоритизиране на териториалните амбиции пред икономическия или политическия прагматизъм доведе до допълнителни сътресения в региона, белязан от военна окупация, опустошение и по-нататъшното прогонване на над 800 000 азербайджанци от Карабах и съседните области в Азербайджан. Следва да отбележим, че Азербайджан поиска от Международния съд да се произнесе по делото, което повдига обвинения срещу Армения в провеждане на кампания за етническо прочистване, ведно с културно заличаване, екологични щети и реч на омразата и дезинформация. Това представлява и пропусната възможност за регионално сътрудничество. От 2020 г. до 2023 г. Армения бе насила прокудена от азербайджанските територии, но продължителното ѝ придържане към погрешни политики, постоянно подхранвани от диаспората, все още възпрепятства регионалното сътрудничество и потенциала на Армения за благоденствие.

Политиките на арменската диаспора също работят против интересите на страните домакини, вредейки на външната политика на тези държави в отношенията със съседните народи. Арменската диаспора оказва сериозно влияние върху международни медии отразяване на събитията в Южен Кавказ и външната политика на съответните страни към този регион. Европейските и американските медии често не информират точно и вярно своите читатели и зрители за реалностите на място. Това е проблематично, тъй като днешните политици и съветници отчасти базират мнението си на подобно отразяване в пресата. Промяната в политиките и отношението към местната арменска диаспора е от съществено значение за прекъсване на порочния цикъл на вражда и за проправяне на път за по-интегрирано и проспериращо бъдеще в по-широкия географски регион на Черно и Каспийско море, който включва и България.


Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Йоцо

    9 6 Отговор
    Поне си сложете и турското знаме, дами и господа. Знаем, че Турция чрез ДПС управлява днес родината на Ботев, Левски и Пейо Яворов.
  • 2 Нашите

    6 1 Отговор
    политици са лицемери начело с президента. Да им ходи той на крака.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Вълканов

    6 1 Отговор
    Първо причината се крие с бразуването на СССР. В спорният район , населението е било 90 процента арменско, след образуването на Съветски ъюз става 70 процента и продължава отлива на арменци. При разпадането на СССР , Армения връща обратно тези земи. Русия стана гарант а целоста на Армения. Националистическите сили начело с Пашинян, подкрепени от Франция се отказаха от гаранта и поискаха Руските сили да се оттеглят. Армения стана уязвима, Азърбейзжан се възползва и върна взетите от Армения земи. Турция подкрепи Азърбейджан, Русия запази неутраитет. Пашинян си завърта политикат отново към Русия, видя измамната Франция, която не стана гарант за новото статукво, след отнемането на тези земи от Армения. Армения се оказа самотна, заради играта си на "два стола" във външната си полотика. Трябва да се примири със съдбат си в интерес на Арменския народ.

    Коментиран от #6

  • 5 Бамбука

    4 3 Отговор
    Непознаването на историята на Азербайджан не отрича правотата на написаното в статията.
  • 6 Иван Вазов

    5 3 Отговор

    До коментар #4 от "Вълканов":

    "Игра на два стола" от страна на Армения не е имало. Просто техния "съюзник" си избра да ги предаде. Така му изглеждало по-изгодно. Позорна история, като горния турски пасквил.

    Коментиран от #8

  • 7 без имена

    3 2 Отговор
    тая ураджийска политика на диаспората води до това. нека се върнат и се бият за родината си . и те като украинците бягат.....впрочем и при нас е така.....
  • 8 Ха ха ха

    0 0 Отговор

    До коментар #6 от "Иван Вазов":

    Армения искаше Русия да воюва в Карабах.
    Армения никога не е признала Карабах за независим субект.
    Русия имаше договор с Армения, но не с Карабах.
    Не повтаряй козяшките инсинуации
  • 9 бай Даньо

    0 1 Отговор
    Арменците направиха няколко големи грешки в сравнително кратък исторически период от време и ще патят . Така изчезват държавите. За България мисля защото се вижда с просто око ( например какво избираме на избори) че българския народ е напълно неадекватен за отговорностите на демокрацията. Не случайно казвам народ не политици ....
  • 10 Историк

    1 0 Отговор
    Каза азарбейджснското посолство