Челси с победа над Брайтън, още мечтае за Европа

• брайтън-
  • висша лига-
  • евротурнири-
  • футбол

Срещата е от решаващо значение за местата, даващи право на участие в европейските клубни турнири

Челси с победа над Брайтън, още мечтае за Европа - 1
Снимка: БГНЕС/EПA архив

Отборът на Челси победи тима на Брайтън с 2:1 като гост в отложен мач от 34-ия кръг на английската Премиър лийг. Головете за лондончани отбелязаха Коул Палмър (34') и Кристофър Нкунку (64'), а за домакините се разписа Дани Уелбек (90'+8'), пише sportal.bg.

Срещата е от решаващо значение за местата, даващи право на участие в европейските клубни турнири. Лондончани за втори пореден сезон бяха колебливи в изявите си, но силното им представяне през последния месец им позволи да изместят Манчестър Юнайтед от седмото място и да се изравнят на шестото с Нюкасъл. Именно "свраките" и "червените" дяволи излизат в пряк сблъсък за Европа, който се играе паралелно с двубоя на лондончани.

"Чайките" от своя страна не демонстрират стабилното лице от миналата кампания и биха могли да се задоволят най-много с класиране в горната половина на таблицата след края на сезона.

Роберто Де Дзерби има известни проблеми, като цели осем от неговите футболисти се намират в лазарета в навечерието на мача. 44-годишният италиански специалист търси решението на затрудненията си, започвайки с раздробена схема, в която Вербуген е под рамките на вратата, Дънк и Уебстър са непосредствено пред него, връзката между двете линии на терена правят Гилмор и Грос, а Буонаноте и Адингра по крилата асистират на Педро, който е сам на върха на атаката.

Маурисио Почетино също има известен проблем с контузени играчи, като Санчес, Фернандес и Фофана лекуват травмите си, но аржентинецът разполага с необходимото. На вратата е Петрович, основната тежест пред него изнасят Чалоба и Бадиашил, Кайседо и Галахър придават стабилност в средата на терена, а на върха на нападението Джаксън трябва да излъже в ключовия момент противниковата отбрана.

Срещата започна равностойно, като в откриващите минути и двата отбора стигнаха до ъглови удари. В 11-тата минута Симон Адингра от домакините създаде първото опасно голово положение, стреляйки покрай лявата греда.

Четвърт час след началото дойде и дебютното спорно положение. Факундо Буонаноте препъна съперников играч в собственото си наказателно поле и реферът Солсбъри посочи бялата точка. След това обаче прецени да преразгледа ситуацията чрез системата VAR и отмени дузпата. Всичко това се случи в деня, когато се появи информация за предстоящи дискусии около ролята на видео асистент-рефера на Острова.

След това се разкри нова възможност пред домакините като Хулио Енсисо прати топката в аут след удар с глава. Секунди по-късно лондончани организираха контранастъпление, което завърши с мощен шут на Густо и спасяване на стража на "чайките" - Вербуген.

Осем минути по-късно възпитаниците на Маурицио Почетино най-накрая ликуваха. Коул Палмър започна нападение в средата на терена, което премина през няколкото подавания и топката се озова в краката на Марк Кукурея от лявата страна на пеналтерията и защитникът мигновено отигра с центриране в наказателното поле, където Палмър довърши започнатото с брилянтен удар с глава, матирал Вербуген.

Попадението подейства вдъхновяващо за гостите, които нанизаха няколко положения в следващите минути, в които голмайсторът Палмър бе основно действащо лице. Междувременно съдията назначи дълго продължение от цели девет минути.

В петата минута от добавеното време Джаксън прати топката във вратата на домакините, но страничният съдия побърза да спре празненствата на играчите в тъмни спортни екипи и вдигна флагчето си, маркирайки засада. Секунди преди последния съдийски сигнал "чайките" можеха да изравнят, но Педро прати топката право в напречната греда.

Веднага след почивката домакините продължиха да търсят изравняването. Две минути след началото на втората част Симон Адингра проби в наказателното поле на столичани и падна, но съдията отказа да отсъди дузпа.

В следващите минути ентусиазмът сред редиците на "чайките" спадна и гостите си върнаха инициативата. Първо Палмър създаде опасност пред вратата на съперника, а след него Джаксън опита нещо интересно, но подобно на първото полувреме бе хванат в засада и усилията му се оказаха напразни.

Домакините отговориха с нов опит в 57-ата минута, когато Паскал Грос засече центриране в наказателното поле и съвсем малко не му стигна да разпечата вратата на Петрович.

Час след началото "сините" от Лондон нанесоха втори удар, с който в известен смисъл убиха интригата. Домакините се пропукаха в зоната на десния фланг и позволиха да достигне подаване до Мало Густо, който на свой ред приплъзна топката около точката за изпълнение на дузпа, където тя бе намерена от Нкунку, който засече и даде преднина на отбора си от два чисти гола.

След това силите започнаха да понапускат съперниците и домакините получиха нов шанс цели 12 минути след като допунснаха втория гол във вратата си. Адингра надигра защитата на лондончани и стреля, но за пореден път не намери очертанията на вратата.

В следващите минути пък играта загрубя и съдията Солсбъри се принуди да покаже цели три жълти картона за съвсем кратко време. Официално предупредени бяха Стърлинг и Кайседо от Челси, както и стражът на Брайтън - Вербуген. Всичко това ескалира с изгонването на Рийс Джеймс, който три минути преди края на редовното време направи грубо влизане. Все пак ситуацията бе спорна и се наложи ново преразглеждане чрез VAR, което доведе до решението на рефера.

Цялото това накъсване на играта наложи и назначаването на добавено време от цели 10 минути.

В продължението Адингра направи поредния си опит да отбележи гол и спази традицията да прави пропуски. Все пак този път играчът на домакините намери очертанията на вратата и нацели лявата греда.