Балкан Ботевград отново е на финал в НБЛ

• национална баскетболна лига-
  • финал-
  • балкан-
  • баскетбол

За трета поредна година отборът на Балкан се класира за финала в Националната баскетболна лига

Балкан Ботевград отново е на финал в НБЛ - 1
Снимка: facebook

За трета поредна година отборът на Балкан се класира за финала в Националната баскетболна лига. Актуалните шампиони в първенството елиминираха Черноморец с 3-1 победи, след като спечелиха четвъртия мач от серията с 94:78 (26:23, 21:11, 27:26, 20:18) в своята зала "Арена Ботевград". По този начин ботевградчани ще се опитат да спечелят шампионската титла за трета поредна година, като съперникът им на финала ще бъде определен в петък, когато в решителен пети мач един срещу друг се изправят Рилски спортист и Спартак Плевен, пише Спортал.

По този начин ботевградчани ще се опитат да спечелят шампионската титла за трета поредна година, като съперникът им на финала ще бъде определен в петък, когато в решителен пети мач един срещу друг се изправят Рилски спортист и Спартак Плевен.

Изключително грозни сцени се разиграха в залата при оставащи 1:28 минути до края на мача. Стигна се до разправии между феновете на Балкан и президента на Черноморец Васил Стоянов, като президентът на Балкан Сашо Везенков и охраната на залата се наложи да се намесят, за да успокоят страстите и да спрат налитането на бой от страна на привържениците на домакините. След края на мача пък домакинските фенове се нахвърлиха срещу Шон Смит, като с помощта на неговите съотборници той бе изведен от залата.

ПЪРВА ЧАСТ

След две минути и половина игра Балкан поведе с 5-4 на своя съперник. Кош на Милен Захариев даде аванс от точка на "акулите", но Майки Диксън веднага върна 2 точки в коша на Черноморец. При малко повече от 6 минути до края на частта се стигна до равенство (7-7). А Сюприйм Ханна даде аванс от 2 точки на Балкан. Милен Захариев отново изравни резултата (9-9). Димитър Димитров пък беше точен от далечно разстояние, за да направи резултата 12-9, но Шон Смит стопи пасива на своя тим само на точка. Кош на Сюприйм Ханна вдигна разликата на 3 точки (14-11), при оставащи 4:40 минути до края. Георги Герганов увеличи разликата на 6 точки в полза на Балкан. Травис МакКонико намали на 4, но Йордан Минчев отново вдигна до 6 точки предимството на своя тим, а след това с мощна забивка направи резултата 21-13 в полза на домакините, при оставащи 3:14 минути. Гостите успяха да стопят изоставането си до 4 точки (17-21). Георги Герганов вдигна разликата до 5, след като беше точен при изпълнението на един наказателен удар, а веднага след това Шон Смит намали изоставането на "акулите" до 3 точки (19-22). Димитър Димитров отново направи аванса на Балкан 5 точки, но Травис МакКонико свали разликата до 3 точки. След 10 минути игра двата резултатът е 26-23 в полза на Балкан.

ВТОРА ЧАСТ

Още в началото Майки Диксън увеличи аванса на Балкан на 5 точки, но Черноморец намали изоставането си на 2 точки (26-28), след тройка на Андрей Иванов. Тони Троша пък изравни (28-28), при оставащи 8 минути до почивката. Тройка на Майки Диксън направи резултата 31-28, но Шон Смит стопи до точка (30-31). Димитър Димитров вдигна отново разликата до 3 точки в полза на Балкан (33-30), а Йордан Минчев направи аванса на своя тим 6 точки (36-30). Димитър Димитров вдигна разликата до 8 точки (38-30). Майки Диксън направи резултата 40-30, при оставащи 2:30 минути до почивката, а Димитър Димитров веднага след това я вдигна на 12 точки. МакКонико намали до 10 точки изоставането на "акулите". Кош със сирената на МакКонико направи резултата 47-34 в полза на Балкан на почивката.

ТРЕТА ЧАСТ

Още в първата минута Майки Диксън направи разликата 15 точки в полза на Балкан (49-34). Веднага след това Шон Смит вкара кош и беше фаулиран, за да намали пасива на своя тим до 12 точки (37-49). Но Йордан Минчев отвърна с 2 точки в коша на "акулите" за 51-37. Тройка на Шон Смит намали изоставането на Черноморец на 11 точки (40-51). Алекс Уандие стопи до 9 точки. Но Сюприйм Ханна увеличи отново на 11. Със забивка Шон Смит отново намали на 9 точки (44-53), при оставащи малко повече от 5 минути до края на частта. Майки Диксън отново вдигна до 11 точки, но Черноморец пак свали до 9 точки. Димитър Димитров вкара тройка, за да увеличи разликата до 12 точки, но Алекс Уандие върна точна стрелба от далечно разстояние веднага и изоставането на "акулите" отново е 9 точки (49-58). Ладариен Грифин стопи до 7 точки, при оставащи 3:30 минути, но Майки Диксън отново вдигна разликата на 9 точки. Тройка на Майки Диксън направи резултата 63-51, при оставащи 3 минути до края на частта. Андрей Иванов намали изоставането на своя тим на 10 точки, но Димитър Димитров вкара тройка веднага след това, за да направи разликата 13 точки. Мартин Сотиров пък вдигна преднината до 15 точки, а Майки Диксън я направи 17 точки. В последната част двата отбора влизат при резултат 74-60 в полза на Балкан.

ПОСЛЕДНА ЧАСТ

Тройка на Ладариен Грифин стопи разликата до 10 точки (64-740, при оставащи 8:19 минути до края на мача. Шон Смит намали разликата до 8 точки (66-74). Майки Диксън направи отново разликата 11 точки, но "акулите" отново свалиха до 9 точки, а след това и до 7 (70-77), при оставащи 6 минути. Майки Диксън беше фаулиран и беше точен само при единия наказателен удар за 78-70. Тройка на МакКонико свали разликата до 5 точки (73-78), при малко повече от 5 минути до края. Димитър Димитров вдигна разликата до 7 точки, а след това кошове отново на Димитров и Ханна направиха разликата 11 точки (84-73), при оставащи 3 минути до края на мача. Майки Диксън направи разликата 13 точки. Тройка на МакКонико намали изоставането на "акулите" на 10 точки (76-86), при поставащи 1:42 минути до края. Балкан обаче удържа преднината си до финалната сирена и спечели мача с 94-78.

Майкъл Диксън отново изригна за победителите, като този път той го стори с невероятните 36 точки и 5 асистенции при 12/14 стрелба от игра. Димитър Димитров добави 26 точки и 8 борби, а Йордан Минчев прибави 11 точки и 5 овладени топки.

Травис МакКонико приключи с 25 точки за отбора на Черноморец. Шон Смит завърши с 18 точки и 8 борби, а Андрей Иванов приключи срещата с 13 точки и 13 борби.

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

БАЛКАН: Сюприйм Ханна, Майки Диксън, Николай Грозев, Йордан Минчев, Димитър Димитров

ЧЕРНОМОРЕЦ: Травис МакКонико, Тони Троша, Шон Смит, Милен Захариев, Андрей Иванов