Last news in Fakti

17 Май, 2024 03:15 1 831 28

17 май 1913 г. Лондонският мирен договор слага край на Първата Балканска война срещу Османската империя

  • лондон-
  • мирен договор-
  • османска империя-
  • балканска война-
  • българия

Албания получава независимост

17 май 1913 г. Лондонският мирен договор слага край на Първата Балканска война срещу Османската империя - 1
Снимка: Фейсбук

В Лондон е подписан Мирният договор между Балканските съюзници и Османската империя. Султанът отстъпва всички територии на запад от линията Мидия – Енос и Егейските острови. Договорът слага край на войната, но не премахва военната обстановка на Балканите. Причината е възникналото напрежение между основните играчи в победилата коалиция. Ако преди година България успява чрез дипломация да създаде действащ и успешен блок срещу Османската империя, то в месеците около подготовката на мирния договор в Лондон

София изпада в международна изолация.

Договорът от Лондон гарантира създаването на албанска държава, която включва и Шкодра. Всички останали въпроси и претенции остават неуредени (подялбата на Македония, статутът на островите в Егейско море, военните репарации).

Балканската война (1912–1913 г.) е венец на десетилетните усилия на българската държава да отхвърли веригите на Берлинския договор от 1878 г. Значителни територии, населени с българи, остават извън пределите на родината и обединението им с Княжество България (от 1908 г. Царство България) и Македония се превръща в основна задача от дневния ред както на политическите партии, така и на цялото общество. Неуспехът на Илинденско-Преображенското въстание от 1903 г. показва, че освобождението на Македония ще може да стане само по пътя на войната. За успешното реализиране на тази национална програма, в периода от 1909 до 1912 г. са проведени серия от преговори за създаване на Балкански съюз. В него, наред с България, последователно се включват Сърбия, Гърция и Черна гора. Немалка роля за реализирането на съюза изиграва руската дипломация, която вижда в него противотежест на немското и австро-унгарското влияние на Балканите.

Географските особености и военно-стратегическите решения на воюващите страни водят до обособяване на няколко театъра на бойните действия

в периметъра между Цариград, акваторията на Варна, Шкодра и Арта (на Йонийско море). Опитите на османското командване да спечели стратегическата инициатива в първите дни на войната не сполучват, поради което теренът и интензивността на сраженията се диктуват от съюзниците. Българската армия нанася главния удар в Източна Тракия. По-малки съединения действат в Родопите и Западна Тракия. Български и гръцки войски настъпват срещу Солун, съответно от север (по течението на Струма) и от юг, през долината на Бистрица. Българското командване подценява значението на Солун като стратегически град при чертането следвоените граници между съюзниците и позволява на гръцки отряд първи да влезе в града.

След подписването на Лондонския мирен договор отношенията в победилата коалиция се изострят. Според някои историци заслепен от военните успехи цар Фердинанд заповядва на 16 юни 1913 г. армията ни да нападне доскорошните съюзници Гърция и Сърбия. Той е нетърпелив да изчака арбитража на руския цар.

Последствията са плачевни за България.

На 27 юни 1913 г. Румъния обявява война на България и без почти никаква съпротива стига до Враца. При Белоградчик се среща със сръбската армия. Видин пада в обкръжение. Причината е, че основните български сили са хвърлени срещу гърците и сърбите.

Султанът наблюдава събитията и на 30 юни 1913 г. заповядва на войската си да окупира Одринска Тракия.

Нетърпението на цар Фердинанд и липсата на визионерство сред политиците ни довеждат до първата национална катастрофа.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Сатана Z

    7 12 Отговор
    Ако се вгледате в картата ще забележите една бяла пречупена линия разделяща оцветената в зелено територия ,която си мислите ,че е България.Нищо подобно.Линията на юг разделяща територията на България е територията ,която Македнците са искали за държава както съм споменавал многократно.Те за тази територия е цялата дъндания от 100 и кусур години за велика Македония,която иска земите на България,Гърция и Турция чак до Черно море.
    Македонците не са Българи каквото и да ни втъляват.Те искат нашата Пиринска македония.

    Коментиран от #7, #19

  • 6 Лазо

    11 4 Отговор
    България прави грешки, вярно е. Поема цялата тежест на войната с Османската империя. Затова не успява да вземе Солун. Още преди подписването на този договор Сърбия и Гърция сключват протокол за военно сътрудничество и съюзен договор против България (март-април). руския цар нарочно е бавил арбитража, за да се изнерви допълнително България, не е било лесно да се държи и да се храни 350 000 армия срещу Сърбия и Гърция безкрайно. Сърбите и гърците изострят обстановката, като докарват зад фронтовата линия жени, деца и старци и просто ги избиват, така че българските войници да гледат. Пак е положително, че българската армия удържа фронта срещу сръбската армия на Калиманци, и отстъпва, но след това обкръжава 100 000 гръцка армия в Кресненското дефиле. За съжаление румънската атака в гръб лишава армията и от продоволствие и няма как да се продължи и да се доразвие успеха срещу гръцката армия. Това е истината, не гледайте едностранчиво на нещата.

    Коментиран от #24

  • 7 Иво

    11 1 Отговор

    До коментар #5 от "Сатана Z":

    Попрочети малко история. Линията е старата граница на България до 1912 г. Оцветената в зелено територия на юг е демаркационната линия между армиите по време от примирието до сключването на мира. Южната линия от българската граница до Охридското езеро е безспорната българска зона, уговорена между България и Сърбия, а северно от нея е ивицата с Дебър, Скопие и Крива Паланка, която е била Спорната зона, уговорена за арбитраж, който да направи руския император. Само че сърбите окупирали и спорната, и безспорната българска зона, без да чакат арбитража, и казали, това е наше. По онова време въобще не е и ставало дума за държава Македония.
  • 8 Хаирсъзина

    9 5 Отговор
    Генералния щаб е настоявал пред царя да се обяви война на Сърбия и Гърция. Царя им е казал, "Господа аз съм само поручик, вие сте генерали, вие решете дали да се обяви война" И генералите са решили и... Б-я загуби почти всички извоювани територии. Дреме им на генералите за пролятата кръв.
  • 9 Вуте

    15 2 Отговор
    И каква стана тя. България даде най много жертви, а плодовете от войната прибраха Сърбия и Гърция. Разшириха почти три пъти териториите си.

    Коментиран от #20

  • 10 Хаирсъзина

    1 10 Отговор
    Айде сега да се включат плюващите по царя, че е виновен за всичко. Нападението срещу Сърбия и Гърция е обявено от генерал Михаил Савов. На следващия ден с писмена заповед на правителството водено от премиера Стоян Данев, настъплението е спряно. Това действие е разколебало духа на войниците.
  • 11 Госあ

    15 4 Отговор
    “ Немалка роля за реализирането на съюза изиграва руската дипломация” Балканския съюз се има предвид ! После доведения австриец ни разказва играта ! Грешката на комунистите е, че не почистват цялата му семка ! прозападните и турски продажници винаги са мислели и правили зло на България и българския народ !
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Мда

    7 3 Отговор
    Чудя се, това НСО, някаква нова таксиметрова компания ли е....българският Юбер...
    Да не забравяме, КПетков кара вече нов електромобил от построеният завод в Ловеч. Държи на думите си, мъжка приказка.
    Сигурно е закъсал някъде край Варна, та са го качили пътьом. А Найо е бил на обучение в НСО, подготвял се е за първият шофьор-журналист - агент пътеводител и списвач в слава на отечеството.
  • 14 Сегашният

    9 1 Отговор
    Евроатлантически Договор окончателно ни довършва. Вчера се разходих по непопулярни места в центъра на "гетото", такава разруха и сивота не бях виждал. България приключва.
  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Край

    10 2 Отговор
    Балканският съюз е създаден под егидата на Русия. В редовете на българската армия участват над 2000 руски доброволци. При тръгването им от Русия за тях е написан марша “ прощаването на славянката”. Русия е искала чрез лоялна към нея голяма България и Сърбия и Гърция изгони турците от Балканите и така да контролира проливите. За съжаление българските политици пропиляват огромния шанс това да стане. Глупостта им слага отпечатък върху цялата политика на България през 20 век.

    Коментиран от #18

  • 17 КОЗЯШКИ НЕВОЛИ

    9 1 Отговор
    Според.родните козяци, руснаците са виновни за необмислената война на Фердинад за присъединяване на земите с българско население, довела до нац.катастрофа, щото те са го подтикнали. И същевременно са виновни за отделянето на Македония от България. А ся де, как така хем искали велика Бълтария с всички земи, населени с българи, хем те направили така, че Македония да се отдели трайно от България?!

    Коментиран от #27

  • 18 Xрис

    8 2 Отговор

    До коментар #16 от "Край":

    Приятелю, маршът "Прощание славянки" е написан по повод блестящата победата на българската армия в сраженията при Ескиполос, Петра, Люлебургас. Композитор е музикант от руски полкови оркестър, в последствие служи в съветската армия до звание полковник. С този марш, изпълняван от сборния оркестър на ВС на Руси, се закриват всички военни паради на Червения площад.

    Коментиран от #23

  • 19 Глупости

    4 3 Отговор

    До коментар #5 от "Сатана Z":

    Чети, а не драскай такива будалщини. Идеята за Македонска държава е дело на сръбският шовинизъм, осъществена от коминтерна. Документи от това време, колкото искаш.
  • 20 Така е,

    4 0 Отговор

    До коментар #9 от "Вуте":

    защото дипломацията винаги ни е куцала. Назначават се "наши" хора, които за нищо не стават и от там са последствията. В момента положението е същото. Докато гледат само собствения келепирец, за сметка на народ и държава, нищо хубаво не ни чака. В успешните държави се учи в дипломатически школи по седем и повече години, с жесток подбор. В България нашия чуляк за три месеца изкласява и те ти готов дипломат. Пример - ал. йорданов и всички останали.
  • 21 Име

    0 2 Отговор
    Турция предава Солун на Гърция. Така са преценили те. Това е причината за междусъюзническата война. България на си е оставила резерви да продължи войната!
  • 22 кална вена

    1 0 Отговор
    много историци журналя - драскачи се навъдихте алоууууу
  • 23 Край

    1 2 Отговор

    До коментар #18 от "Xрис":

    Сигурно си прав. Жалки са опитите на русофобите да обясняват че Русия предпочитала сърбите пред българите. Това не е вярно. Към онзи момент те нас ни виждат като освободена и създадена от тях държава и закономерно очакват от българите лоялност. Не я получават. В две световни войни сме срещу тях за ралика от Сърбия. Сега в трета сме срещу тях. Да не се чудим защо Македония е просръбска.
  • 24 уйко калеко

    1 2 Отговор

    До коментар #6 от "Лазо":

    Много си далече от истината.РУСКИЯТ ИМПЕРАТОР ВЪОБЩЕ НЕ Е БАВИЛ АРБИТРАЖА,А НАПРОТИВ.Има първа нота от страна на РУСИЯ да се явят сърбите и българите в ПЕТРБУРГ И ДА ИЗГЛАДЯТ ПРОТИВОРЕЧИЯТА СЪС СЪДЕЙСТВИЕТО НА ИМПЕРАТОРА.Двете правителства се ослушват след което следва УЛТИМАТУМ от страна на РУСИЯ и чак тогава се решават да отидат на арбитраж в РУСИЯ.ОКОЛО 5 ДНИ ПРЕДИ НАШАТА ДЕЛГАЦИЯ ДА ОТПЪТУВА ЗА РУСИЯ,ФЕРДИНАНД И ГЕН.МИХАИЛ СЛАВОВ ДАВАТ ЗАПОВЕД АРМИЯТА НИ ДА НАПАДНЕ СЪРБИЯ И ГЪРЦИЯ .Това се случва на 16-17 юни 1913г .Този ден е наречен от много наши историци ,,ДЕНЯТ НА ПРЕСТЪПНОТО БЕЗУМИЕ,,За гръцката армия си прав ,но с едно уточнение ,че по това време румънците са на 25 км. от СОФИЯ И СА ПОСТАВИЛИ УЛТИМАТУМ ,ЧЕ АКО УНИЩОЖИМ ГЪРЦИТЕ ТЕХНИ ВОЙСКИ ЩЕ ВЛЯЗАТ В СТОЛИЦИТА.Не знам дали ти е известно ,че на 5 юни 1913 г. около 12 дни преди да подпалим МЕЖДУСЪЮЗНИЧЕСКАТА ВОЙНА,румънският посланик в СОФИЯ връчва нота на нашето правителство,че ако БЪЛГАРИЯ ЗАПОЧНЕ ВОЙНА СРЕШУ СЪРБИЯ И ГЪРЦИЯ,ТО РУМЪНИЯ ,ЩЕ НАПАДНЕ БЪЛГАРИЯ.Последствията от това безумно поведение на ФЕРДИНАНД ги знае всеки българин ,който навремето не е спал в час по ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРИЯ.В него момент РУСИЯ Е ИМАЛА ИНТЕРЕС ДА НЕ СЕ ЗАПОЧНЕ ВОЙНА МЕЖДУ БИВШИТЕ СЪЮЗНИЦИ,ЗАЩОТО СЕ Е СТРАХУВАЛА ЧЕ ОСМАНСКАТА ИМПЕРИЯ МОЖЕ ДА СИ ВЪЗВЪРНЕ ОТНОВО ПОЗИЦИИТЕ НА БАЛКАНИТЕ.Наистина е имало провокации от страна на гърци и

    Коментиран от #28

  • 25 ИМПЕРИАЛИСТ

    4 0 Отговор
    . Кoи финaнcирa и въoръжaвa Aтaтюрк зa дa нaруши Лoндoнcкия мирeн дoгoвoр и oбeзбългaри Бeлoмoрcкa трaкия?
    ... НЯМAТ ИЗБРOЯВAНE РУCКИТE МEРЗOCТИ...
  • 26 ПРИПОМНЯНЕ

    3 1 Отговор
    Да, в началото на 20 век БЪЛГАРИТЕ са знаели кои са, примерите са безброй. Потвърждава го и безпримерният им героизъм в национално-освободителните войни. Наскоро научих за пробната атака през Балканската война на "ЖЕЛЕЗНИТЕ ШОПИ". Част от дивизията била вдигната в атака незабавно след прехода от Люлебургас, за уточняване на бойната обстановка при подстъпите към Чаталджа. Шопите стигнали на 20 км от препълнения с турска войска Истамбул и турското командване изпаднало в паника, но в паника изпаднало и нашето, тъй като още не било планирано превземането на града. За голямо съжаление, войниците които с очите си виждали ЦАРИГРАД, били върнати обратно. Така факторът ИЗНЕНАДА бил пропилян.
    "Железните шопи" са били върнати назад, поради заплахата руския флот, изпратен да защитава Цариград от непобедимите българи, да открие огън по тях. Връщайки се назад шопите попадат под огъня на българската артилерия, коварно насочен срещу ,видялите заветната цел български юнаци, от доказаният в последствие като руски агент генерал радко димитриев. Той ликвидира факторът изненада и преди това, когато вместо да преследва панически бягащите турски войски и да влезе в незащитения Цариград, предателят заповядва няколко дни "почивка" и организира, изтощителен за войската, парад в Люлебургаз...Подобен саботаж агентът извършва малко по-късно, по време на Междусъюзническата война, когато, като командуващ българския фронт срещу бягащите презглава сърби, като нарежда спиране на настъпле
  • 27 Иво

    0 0 Отговор

    До коментар #17 от "КОЗЯШКИ НЕВОЛИ":

    Трябва да се отчете, че Балканския съюз е направен под егидата на Русия и по нейно настояване редица въпроси са останали неуредени, и русофилското правителство, което сключва договора със Сърбия проявява сляпа вяра, че спорните въпроси ще бъдат уредени. Русия откровено е давала аванси на сръбските мераци, а това българите, които са й вярвали. Още от началото на 1913 г. Сърбия и Гърция постепенно изтласкват по-слабите български военни части от Македония и Сърбия окупира цялата безспорна зона в Македония и иска ревизия на договора. Още от началото на 1913 г. Сърбия се опитва да скючи съюзни договори против България с Румъния, която тогава й отказва, и даже с Османската империя!!! , с която технически са още във война. Всичко това е нямало как да стане без подкрепа от Русия. Още нещо, Русия е видяла в приближаването на България до Цариград и проливите заплаха за своите интереси. И още редица подробности има, за които няма да стигне мястото и времето.
  • 28 Лазо

    1 0 Отговор

    До коментар #24 от "уйко калеко":

    Кога е станало това? Дяволът е в детайлите. Освен официалната история има и редица неформални диплотически контакти и източници, спомени на обикновени хора, в т.ч. и на Симеон Радев. Всички са на мнение, че недвусмислено Русия е подкрепяла Сърбия и окупирането от нейна страна на безспорната по договор българска зона в Ммакедония. Наистина, на 8 юни Сърбия предупреждава София, че ще обяви анексия на териториите, окупирани от сръбски войски, ако българската страна не отговори в най-къс срок на предложението за ревизия на договора. Ако не вярваш, прочети тогавшните вестници - градусът на напрежение в цялото общество е бил толкова висока, че не имало политик, даже русофил, който да отиде на арбитраж в Русия с ясното съзнание, че трябва да се откаже от безспорната по договора със Сърбия българска зона в Македония. Или мислиш, че сърбите са щели да я напуснат, след като са клали българи там. Истината за атаката от 16 юни е, че се извършва, за да се отговори донякъде на обществените нагласи и очаквания. Затова е именно ограничена, локална атака в отговор на провокация, а не пълномощабна война. А след като спира, сърбите избиват българските офицери парламентьори. в джобовете на сръбски пленници се намират прокламации за война с България, с празно място за датата. И още нещо, сръбска армия първа навлиза в старата територия на България. Ако беше истинска атака, пълномащабна, с всичките сили на българската армия, щеше с голяма вероятност да успее.
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове