• тотнъм-
  • висша лига-
  • англия-
  • гуардиола

Германският вратар влезе като резерва по време на второто полувреме на възловия мач на Сити срещу Тотнъм

Ключът към титлата на Манчестър Сити е ...  - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

Щефан Ортега е играл само 524 минути във Висшата лига този сезон, но е определян като ключът към титлата за Манчестър Сити.

Германският вратар влезе като резерва на мястото на контузения Едерсон по време на второто полувреме на възловия мач на Сити срещу Тотнъм във вторник, пише БТА, позовавайки се на ДПА.

И той запази преднината на своя отбор от 1:0, като направи куп впечатляващи спасявания, особено в 86-а минута, когато парира удара на излезлия сам срещу него Хюн-мин Сон.

След това Ерлинг Холанд реализира дузпа за крайното 2:0, което даде преднина на Сити от 2 точки пред втория Арсенал и приближи тима до четвърта поредна титла във Висшата лига.

Ортега основно се изявава на пейката като резерва на титулярния страж Едерсон, но дойде и неговият миг. 31-годишният футболист пристигна на "Етихад Стейдиъм" през лятото на 2022 г. след скромна кариера в родната си Германия, която премина главно във Втора Бундеслига.

След като премина през редиците на Арминия Билефелд, той прекара четири години в 1860 Мюнхен, преди да се върне в клуба си от детството.

Но кариерата му тръгна в друга посока, след като се озова в един от най-успешните клубове в света, присъединявайки се към Сити със свободен трансфер.

Дебютът му дойде при равенство в Шампионската лига с Борусия Дортмунд, но той беше използван само като резервен вариант, когато Едерсон е контузен.

Мениджърът на тима Пеп Гуардиола никога не се е притеснявал да използва германеца и го стори снощи, когато Едерсон трябваше да напусне терена.

"В ситуация един срещу един той е един от най-добрите вратари, които съм виждал в живота си. Стои прав до последно и не пада, изкачва до край - той е толкова, толкова, добър в това", каза Гуардиола.