Last news in Fakti

15 Май, 2024 15:57 656 11

Официално: Лятото на 2023 г. е било най-горещото от 2000 години насам

  • глобално затопляне-
  • климатични промени-
  • горещо-
  • жега-
  • високи температури-
  • лято

От разцвета на Римската империя досега животът на Земята не е преживявал толкова екстремно лято

Официално: Лятото на 2023 г. е било най-горещото от 2000 години насам - 1
Снимка: Shutterstock

Данните от пръстените на дърветата потвърждават, че от 2000 години в Северното полукълбо не е имало толкова горещо лято като миналогодишното. От разцвета на Римската империя досега животът на Земята не е преживявал толкова екстремно лято.

Новият анализ показва, че сме нарушили Парижкото споразумение от 2015 г. за ограничаване на затоплянето до 1,5 °C над прединдустриалните нива, поне временно на север. Много хора вече умират като пряка последица от цялата тази прекомерна топлина, както и от многото природни бедствия, които тя подхранва.

"Когато погледнете в дългия исторически диапазон, можете да видите колко драматично е скорошното глобално затопляне," казва Улф Бюнгтен, учен по околната среда от Университета в Кеймбридж, който е съавтор на новото изследване, цитиран от ScienceAlert.

Той продължава: "2023 г. беше изключително гореща година и тази тенденция ще продължи, освен ако не намалим драстично емисиите на парникови газове."

Бюнгтен, заедно с колегите си, климатолозите Ян Еспер и Макс Торбенсон от университета "Йоханес Гутенберг" в Германия, компилират ранните температурни записи с косвени измервания от мащабни набори от данни за пръстените на дърветата от цялото Северно полукълбо. Прилагането на подобни косвени данни за температурата е необходимо, тъй като ранните температурни измервания са били оскъдни и не са били извършвани систематично.

"Само когато разглеждаме реконструкциите на климата, можем по-добре да отчетем естествената променливост и да поставим в контекст последните антропогенни промени в климата," обяснява Бюнгтен.

Резултатите им показват, че прединдустриалната базова линия, от която измерваме промените в глобалните температури, е била съвсем малко по-студена, отколкото сме смятали. Но когато става въпрос за въздействието на изменението на климата, всяка част от градуса е от значение. Повторното калибриране на тази базова линия означава, че лятото на 2023 г. в Северното полукълбо е било с 2,07 °C по-топло от средните температури на прединдустриалния период между 1850 и 1900 г.

Въпреки че техните резултати са ограничени само до Северното полукълбо, друго изследване от началото на тази година стига до подобно заключение, като използва скелети на морски гъби, за да намери прединдустриалната базова температура.

Друг неотдавнашен анализ, публикуван през февруари от службата за климата на Европейския съюз сочи, че глобалното затопляне е надхвърлило 1,5 °C за цялата минала година, но учените подчертават, че все още можем да променим ситуацията, ако действаме бързо.

"Вярно е, че климатът постоянно се променя, но затоплянето през 2023 г., причинено от парниковите газове, допълнително се усилва от условията на Ел Ниньо, така че в крайна сметка се оказваме с по-дълги и по-тежки горещи вълни и продължителни периоди на суша," обяснява Еспер и допълва: "Когато погледнете общата картина, тя показва колко спешно е да намалим незабавно емисиите на парникови газове."

Междувременно компаниите за изкопаеми горива и други мощни индустрии просто продължават безнаказано да добавят повече задържащ топлината CO2 във въздуха ни, докато учените, а сега и самата планета, продължават да предупреждават за последиците.

"Продължаваме да работим, защото трябва да го правим, така че политиците да не могат да кажат, че не са знаели," климатологът Рут Черезо-Мота, която не е участвала в новото проучване, наскоро заяви пред The Guardian.

"Знаем за какво говорим. Те могат да кажат, че не им пука, но не могат да кажат, че не са знаели."


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 2 Пич

    6 3 Отговор
    Какво очаквате от малоумници ?! Зелените идиоти променят въздушните течения с вятърните мелници , и резултатите са налице !!! Наводнения , торнадо , градушки , или свръхгорещини.....

    Коментиран от #7, #8

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 ха ха

    7 2 Отговор
    И колко дървета на 2000 години са изсечени за да е статистически обосновано изказването? И в кои области? Май пак папагалим затоплистка пропаганда...
  • 5 Баце ЕООД

    4 0 Отговор
    Измерваме от 60те години на миналия век = 2000 години..
  • 6 Ахаха

    5 0 Отговор
    Малоумна статия, за читатели без образование
  • 7 Сила

    2 2 Отговор

    До коментар #2 от "Пич":

    ???!!!??? Как точно ги променят, сподели моля...... 🤔 Колегата Дон Кихот от 4 ти километър живо се интересува......
  • 8 ха ха

    2 2 Отговор

    До коментар #2 от "Пич":

    Абсолютно валидно твърдение според "науката" на затоплистите. Преди вятърните мелници не е имало години наситени с толкова природни бедствия. Откакто ги сложиха и вече берем плодовете.
  • 9 4️⃣4️⃣5️⃣5️⃣

    2 1 Отговор
    Ми като не вярвате, пържете се бре!
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.