Манчестър Сити спечели отложения мач с Тотнъм и вече е лидер във Висшата лига

• висша лига-
  • англия-
  • арсенал-
  • ерлинг холанд

„Гражданите” излязоха начело в класирането събирайки 88 точки, с две повече от втория Арсенал

Манчестър Сити спечели отложения мач с Тотнъм и вече е лидер във Висшата лига - 1
Снимка: БГНЕС/EПA

Манчестър Сити спечели с 2:0 гостуването си на Тотнъм в отложен мач от 34-ия кръг на английската Висша лига. Двата гола бяха реализирани от Ерлинг Халанд – 51-а и 90+1-а минути.

С победата „гражданите” излязоха начело в класирането събирайки 88 точки, с две повече от втория Арсенал. Последният кръг от сезона ще се играе в неделя.

Първият шанс за гол бе на сметката на домакините от Тотнъм в шестата минута. Тогава Пиер-Емил Хойберг намери с чудесно диагонално подаване Бренан Джонсън на десния фланг, той напредна и след това комбинира с Родриго Бентанкур. Уругваецът влезе в наказателното поле и шутира силно фронтално срещу вратата, но Едерсон изби отлично с една ръка над гредата в ъглов удар.

В следващите минути опасните ситуации липсваха, а "шпорите" държаха контрола над топката и опитваха повече атаки по фланговете, но стигнаха само до два блокирани удара на Джонсън и до нови два корнера.

В последната минута на първата част Фодън беше изведен от Де Бройне отляво в наказателното поле, който центрира към втора греда. Там Ерлинг Холанд засече от въздуха с левия крак, но бе блокиран от Мики ван де Вен. Топката попадна на пътя на Силва, който също шутира, но Драгушин изчисти с глава на метър пред голлинията в корнер. В крайна сметка, обаче, беше отсъдена засада.

Манчестър Сити откри резултата в 51-ата минута. Фил Фодън напредна по левия фланг и опита центриране, което беше неточно. Топката все пак попадна в Силва на другия фланг, след което изведе Де Бройне в наказателното поле. Белгиецът пък пусна успореден на голлинията пас и предостави топката не тепсия за Холанд, който се вклини между Кристиан Ромеро и Педро Поро, за да отбележи от метър във вратата за 1:0.

Веднага след попадението Андже Постекоглу направи промяна и пусна в игра Деян Кулушевски на мястото на Родриго Бентанкур.

В следващите минути последваха две сериозни нарушения на играчи на Тотнъм, които се разминаха само с жълти картони. В първия случай Сар настъпи болезнено Де Бройне по ахилеса и белгиецът остана около две минути на тревата, но продължи участието си в срещата. В 62-ата минута пък Ромеро и Едерсон се сблъсъкаха тежко в битка за топката, като защитникът на домакините буквално нокаутира бразилския страж, който остана на тревата около пет минути и остана в игра. В крайна сметка, обаче, Гуардиола реши да не рискува със здравето му и го замени с Щефан Ортега. Бразилецът видимо бе недоволен от смяната и изля гвена си на резервната скамейка. Де Бройне също беше изваден и бе заменен от Жереми Доку.

В 86-ата минута Тотнъм пропусна най-добрия си шанс да изравни резултата. Аканджи сбърка, Сон отне топката, остана сам срещу Ортега и вместо да се разпише, кореецът стреля право във вратаря, който спаси за пореден път след влизането си в игра.

Ман Сити подпечата успеха си в самия край на двубоя, след като в 90-ата минута Фодън намери Жереми Доку с диагонален пас на левия фланг, влезе в наказателното поле, финтира Поро, който пък го препъна и белгиецът падна на тревата. Съдията Крис Кавана не се поколеба и посочи бялата точка. С изпълнението се зае Холанд, който с левия крак прати топката в горния десен ъгъл на вратата за 0:2. Това бе 27-и гол за норвежеца в първенството.