Спартак Плевен не се предаде и вкара серията с Рилски в пети мач

Възпитаниците на Любомир Минчев издържаха срещу своя съперник с 83:81

Спартак Плевен не се предаде и вкара серията с Рилски в пети мач - 1
Кадър Макс спорт

Спартак Плевен успя по изключително героичен начин да вкара полуфиналната си серия с Рилски спортист до решителен пети мач. Възпитаниците на Любомир Минчев издържаха срещу своя съперник с 83:81 (19:22, 19:20, 26:21, 19:18) в четвъртия двубой, проведен в зала "Балканстрой". Така финалистът ще се решава в петък от 19:00 часа в зала "Арена Самоков" когато ще се проведе и заключителният пети мач, пише Спортал.

Двубоят бе интригуващ през цялото време, като преди началото на срещата стана ясно, че Джулиен Люис и Алекс Ломакс са аут от сметките за плевенчани. В началото на третата четвърт, при оставащи 8:25 минути на часовника, Николай Цинцарски отсъди техническо нарушение на звездата на домакините - Родни Първис, като заради неспортсменското му по-рано той бе дисквалифициран от двубоя. Първис получи техническо заради съмнения за симулация, въпреки че Чавдар Костов му влезе с контакт в гърдите и го повали на земята.

В последната четвърт Николай Стоянов извърши петото си лично нарушение и така Спартак трябваше да доиграе мача с шестима играчи. Важно включване имаше Константин Тошков, който въпреки болките в глезена стисна зъби и помогна на тима си да задържи преднината до финалната сирена. В последната секунда Рилски спортист можеше да си осигури финал, но Деян Карамфилов пропусна отворена тройка.

ПЪРВА ЧЕТВЪРТ:

Станимир Маринов започна като плеймейкър за домакините от Спартак, като той замени Константин Тошков, който има проблем в глезена. Двубоят стартира с леко предимство за отбора на Рилски спортист, който се възползваше от пукнатините в защитата на съперника и поведе при 3:6 след четири точки на Алекс Симеонов. Спартак обаче отговаряше на всеки получен удар и успя да изравни резултата след кош и фал на Николай Стоянов за 8:8, но веднага след това гостите от Самоков отново получиха празен коридор пред себе си и този път Майкълин Скот вкара за 8:10. Плевенчани отново изравниха и дори имаха шанс да поведат в мача за първи път, но пропуснаха добър шанс и Симеонов ги наказа с две поредни тройки за 12:18 в полза на Рилски. След прекъсването на Любомир Минчев неговият тим успя да се доближи на две точки от своя съперник след два поредни коша на Талиб Занна за 16:18. Станимир Маринов обаче извърши второто си нарушение и така Константин Тошков се появи в игра за домакините. Симеонов увеличи личния си актив с още две точки, но веднага след това Константин Тошков наниза тройка с първото си докосване до топката - 19:20. Възпитаниците на Любомир Киров поведоха с 19:22 след края на първата четвърт, след като Христо Бъчков отбеляза последните две точки за периода.

ВТОРА ЧЕТВЪРТ:

Рилски спортист откри втората четвърт с две тройки, като по този начин отново си осигури преднина от шест точки при 22:28 след две минути и половина игра. От другата страна пък Тошков продължаваше да се опитва да дава искра за плевенчани и вече имаше пет точки след влизането си от пейката. Родни Първис най-сетне се събуди от съня си и след като не вкара нито точка през първата четвърт, успя да намери целта от тройката за 27:28. Любомир Киров взе таймаут, но веднага след него баскетболистите му загубиха топката и позволиха на Талиб Занна да вкара на пробив за 29:28 и да донесе първата преднина на плевенчани в мача. Рилски обаче отговори веднага със забивка на Джон Флорвиъс и тройка на Майкълин Скот за 29:33 в средата на втората четвърт. Серията на Рилецо вече бе девет поредни точки, когато Родни Първис извърши неспорстменско нарушение и даде отличен шанс на гостите да увеличат разликата до двуцифрените размери при 28:37. Чавдар Костов вкара втория си фал и така самоковци поведоха с десет при 29:39. Серията на гостите бе спряна след добра изява на Николай Стоянов, който върна две точки за 31:39. Веднага след това Станимир Маринов порази гостите с тройка и така разликата бе съкратена до пет точки при 34:39. Дистанцията почти не се промени до края на първото полувреме, което завърши при 38:42 в полза на самоковският отбор.

ТРЕТА ЧЕТВЪРТ:

Третият период започна с натиск от страна на Спартак, който съумя да върне паритета на таблото с четири поредни точки чрез кошове на Занна и Първис за 42:42. При оставащи 8:25 минути на часовника обаче Николай Цинцарски отсъди техническо нарушение на Родни Първис, като заради неспортсменското му по-рано той бе дисквалифициран от двубоя. Първис получи техническо заради съмнения за симулация, въпреки че Чавдар Костов му влезе с контакт в гърдите и го повали на земята - 42:44. Спартаклии отговориха мигновено с тройка на Станимир Маринов за 45:44 в полза на своя тим. Последва нова размяна на кошове, а след нея Николай Стоянов заблестя с борбена изява за кош и фал, което доведе до три точки аванс за плевенчани при 49:46. Рилски обаче стигна до нов обрат, след като Чавдар Костов отново бе оставен сам на тройката - 52:53 в полза на гостите от Самоков. Любо Минчев взе прекъсване, Николай Стоянов вкара тройка, но секунди по-късно той извърши четвъртото си лично нарушение и бе принудително заменен от Константин Тошков при 55:53. Насъбраха се доста нарушения, и двата отбора бяха в "бонус", така че в следващите минути генерално се стреляха наказателни удари - 57:55 в полза на Спартак Плевен. Благодарение на тройка на Брайънт Томас домакините вдигнаха преднината си до пет точки при 60:55. Прекъсването помогна на Рилски спортист, който първо изравни след точни стрелби на Скот и Уолсън, а след това и поведе чрез два успешни наказателни удара на втория за 60:62. Спартак обаче завърши третата четвърт с тройка със сирената на Цветомир Чернокожев и така поведе с 64:63 преди старта на интригуващите последни десет минути.

ПОСЛЕДНА ЧЕТВЪРТ:

Финалният период стартира по страхотен начин за домакините, които вкараха четири точки в едно притежание след кош на Станимир Маринов и след това добавка на Талиб Занна след изпуснатия фал на плеймейкъра. Домакините напълно контролираха борбите в началото на периода и поведоха с 68:63. Момчетата на Минчев изпуснаха куп възможности да вдигнат преднината си, като Чавдар Костов намали разликата до пет при 70:65. След прекъсването Талиб Занна се отличи с невероятна тройка през човек за 73:65, но атака по-късно Николай Стоянов извърши петия си фал и така мачът и за него приключи. Без своя лидер в защита плевенчани допуснаха четири поредни точки и така авансът ми бе свален наполовина при 73:69 в средата на частта. Скот също вкара, но след това направи неспорстменско срещу Тошков и гардът на домакините вкара два от два за 75:71. Четириточковата разлика се запази след добавка на Ивко Ивков за 77:73, но веднага след това Флорвиъс заби след пас на Скот и така резултатът три минути преди края на редовното време бе 77:75. Бе отсъдено техническо и на Флорвиъс за симулация, като Тошков го вкара за 78:75. Отново той се отличи с ключов пробив за 80:75 в полза на плевенчани около две минути до края на мача. Алекс Симеонов върна надеждите на гостите с важна тройка за 80:78, но Талиб Занна отговори с успешна изява под коша за 82:78 на влизане в последната минута от редовното време. Ивко Ивков пропусна два фала, а Джо Лоусън наниза тройка за 82:81 с оставащи 20 секунди на таблото. Станимир Маринов обаче пропусна един от двата си наказателни и така Рилски можеше да изравни или да търси победата при 83:81.