Астън Вила показа характер и стигна до зрелищно 3:3 срещу Ливърпул

• астън вила-
  • ливърпул-
  • футбол-
  • висша лига

Тимът на Унай Емери е четвърти в класирането, с аванс от 5 точки пред Тотнъм, но и мач повече

Астън Вила показа характер и стигна до зрелищно 3:3 срещу Ливърпул - 1
Снимка: БГНЕС

Астън Вила показа характер и стигна до зрелищно 3:3 срещу Ливърпул в последното си домакинство за този сезон в Премиър лийг. С два късни гола на резервата Джон Дюран бирмингамци се добраха до ценна точка, която още повече ги доближи до мечтаното участие в Шампионската лига. Тимът на Унай Емери е четвърти в класирането, с аванс от 5 точки пред Тотнъм, но и мач повече. За да имат шанс да изместят Вила, "шпорите" трябва задължително да спечелят домакинството си на шампиона Манчестър Сити утре.

Въпреки разочарованието от отпадането на полуфиналите в Лигата на конференциите и серията от 4 мача без победа, Вила изигра силно второ полувреме, в което максимално притисна съперника. Ливърпул също създаде доста положения, но за пореден път си изпати от пропуските в атака и грешките в дефанзивен план.

Емилиано Мартинес си вкара автогол още във 2-ата минута, но много скоро Юри Тилеманс изравни. Коди Гакпо (23') и Джаръл Куанса (48') дадоха солиден аванс на Ливърпул. След направените от Юрген Клоп 4 смени наведнъж мърсисайдци изпуснаха инициативата и Вила стигна до равенството с попадения на резервата Джон Дюран

Не бяха изминали и две минути, преди Ливърпул да излезе напред в резултата. Харви Елиът центрира почти от аутлинията и топката изглеждаше лесна за Емилиано Мартинес, но той я изпусна, а при опита си да я улови повторно направи така, че тя влезе във вратата му. Футболистите на Вила бяха в шок от случилото се и още следващата атака на Ливърпул можеше да завърши с ново попадение, но опасен удар Мохамед Салах рикошира в противников бранител и мърсисайдци спечелиха само корнер.

Домакините имаха нужда от време, за да се съвземат, но Ливърпул не спираше да атакува. В 11-ата минута Коди Гакпо уцели гредата от малък ъгъл, но в хода на атаката беше маркирана засада. Последва хубав пробив на Оли Уоткинс, който лесно преодоля съпротивата на Куанса и върна топката към точката на дузпата, а там Тилеманс беше напълно свободен и с мощен шут не остави никакви шансове на Алисон - 1:1.

Изравняването промени ситуацията на терена и Вила организира две много добри попадения, но в първата ситуация Ван Дайк блокира удара на Уоткинс, а след това и Леон Бейли не можа да отправи точен изстрел. В 23-ата минута включилият се предни позиции Джо Гомес получи пас от Луис Диас и нанесе удар. Мартинес спаси, но нямаше какво да направи при добавката на притичалия Коди Гакпо. Ситуацията беше прегледана с помощта на ВАР за евентуална засада на Джо Гомес, но такава нямаше и Ливърпул отново поведе.

В 36-ата минута Бейли нахлу в наказателното поле на Ливърпул и пусна ниско подаване, успоредно на голлинията, но Диего Карлош само закачи топката и не успя да я насочи в мрежата, а на метър зад него чакаше Оли Уоткинс, който едва ли щеше да сгреши. Малко преди почивката Мак Алистър напомни за себе си с далечен изстрел, преминал встрани от целта, а след това Муса Диаби изскочи сам срещу Алисон, но прати топката в аут.

В началото на втората част Харви Елиът центрира от статично положение и Джаръл Куанса вкара трети гол за Ливърпул. Бранителят на гостите скочи най-високо и насочи топката с глава, а напречната греда помогна за първото му попадение в Премиър лийг. Вила веднага се хвърли в атака и Бейли намери Оли Уоткинс, който веднага прати топката в мрежата, но голът беше отменен заради засада на крилото от Ямайка. Още преди решението да бъде потвърдено, Бейли си размени остри реплики с Уоткинс, който го разкритикува, че не е оставил кълбото на намиращия се в чиста позиция Диаби.

В 59-ата минута и гол на Ливърпул беше отменен заради засада на Луис Диас. Не след дълго Муса Диаби демонстрира скоростта си, но ударът му от малък ъгъл попадна в страничната мрежа. Резервата Николо Дзанило също пропусна да изравни от чиста позиция, стреляйки право в Алисон. Четвърт час преди края Клоп предприе четворна смяна. Дарвин Нунес се появи на мястото на Гакпо, Харви Елиът беше заменен от Райън Гравенберх, а Доминик Собослай смени Ендо, а Луис Диас отстъпи мястото си на Къртис Джоунс.

В 77-ата минута Мартинес отрази силен удар на Собослай, а малко по-късно се справи и с шут на Александър-Арнолд. Интригата се върна в 84-ата минута, когато комбинация между резервите Калъм Чеймбърс и Джон Дюран завърши с точен изстрел на колумбиеца за 2:3. Гостите се стъписаха и защитата им започна да се огъва. В 88-ата минута Муса Диаби потърси спринтиращия Дюран, топката се отклони от бедрото на нападателя и придоби странна траектория, за да прехвърли Алисон - 3:3.

В оставащото време никой от съперниците не се примири с равенството. И двата отбора търсеха победата до последно, но нов гол не падна. Вила ще чака грешна стъпка на Тотнъм, за да официализира дебюта си в Шампионската лига, а Ливърпул ще се подготвя за домакинството на Уулвърхамптън от последния кръг, което ще бъде прощален двубой начело на тима за Юрген Клоп.