Last news in Fakti

13 Май, 2024 14:37 2 928 7

Приключи ключов етап от строежа на турската АЕЦ

  • аккую-
  • аец-
  • турция

Във втори енергоблок на АЕЦ „Аккую“ поставиха покрива на турбинната сграда

Приключи ключов етап от строежа на турската АЕЦ - 1
Снимка: akkuyu.com

На втория енергоблок на АЕЦ "Аккую", който строи държавната корпорация "Росатом", е завършен монтажът на покрива на корпуса на турбината. Според пресслужбата на държавната корпорация тази операция е отнела повече от три месеца.

Завършването на покривните работи и затварянето на топлинната верига ни позволява да започнем монтажа на турбогенераторния агрегат. Самият покрив на машинната зала се състои от девет окрупнени фермови блока с общо тегло от 1142 тона, с тегло от 95 до 175 тона и дължина 61 м, извършено едновременно на два специално изработени стакана. Монтажът на фермите в турбинната сграда изискваше внимателна подготовка, както и високо ниво на организация и планиране на конструкцията, тъй като всяка ферма се монтира с точност до 10 mm.

На следващия етап, според първия заместник генерален директор на Akkuyu Nuclear JSC Сергей Буцких, строителите ще започнат да монтират основните възли и компоненти на турбогенератора. Цялата работа на строителната площадка на станцията, се подчертава в изявлението на Росатом, се наблюдава внимателно от независими инспекционни организации и националния регулатор - Турската агенция за ядрено регулиране (NDK).

АЕЦ Аккую - първата атомна електроцентрала, която ще бъде построена в Република Турция. Проектът за АЕЦ се състои от четири енергоблока с руски реактори ВВЕР поколение III+. Мощността на всеки енергоблок ще бъде 1200 MW. Изграждане на АЕЦ "Аккую". - първият проект в световната ядрена индустрия, реализиран по модела Build-Own-Operate.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 честен ционист

    37 2 Отговор
    Таман ще я завършат и Козлудий излиза за планиран ремонт (безсрочен). Вай Аман!
  • 2 Енергетик

    46 4 Отговор
    Защо ли турците си строят руска АЕЦ (реакторите са същите като за Белене) а не изберат Уестингхаус да им я строи и да си подарят купените реактори на украинците както нашите продажници правят - нашите козячета могат ли ми каза.

    Коментиран от #4, #5

  • 3 Така е в живота

    23 3 Отговор
    Едни строят АЕЦ с руско гориво, ние се радваме на европейски Немовци!
  • 4 Не точно

    14 1 Отговор

    До коментар #2 от "Енергетик":

    Всъщност АЕЦ Белене беше с по-стар модел реактори ВВЕР-1000. А в турската АЕЦ Акую се монтират ВВЕР-1200. Но и едните и другите са високоефективни, надеждни, с дълъг експлоатационен живот, ниски оперативни разходи. А Росатом строи бързо и организирано, по целия свят, на много по-приемливи цени от американците, затова и по света предпочитат руските реактори
  • 5 Обективен

    12 1 Отговор

    До коментар #2 от "Енергетик":

    "Реакторите са същите като за Белене",ти май не си в час,реакторите на Аккую са много много по модерни от тия дето ще ги продадат на Украйна,такива реактори мисля че в България никога няма да бъдат монтирани,всъщност то май никакви реактори повече няма да бъдат монтирани на Територията,американските АP1000 са бошлаф работа излизат към 15-16 млрд.долара на реактор и то по текущи цени,откъде тия пари в България,така че до 15 години всичко приключва и в Козлодуй.
  • 6 123456

    6 0 Отговор
    Браво на инженерите и на далновидните турски политици !
  • 7 Политкоректен

    4 0 Отговор
    Ми радвайте се. Два от тези руски реактори са предвидени за износ на ток към България. Защото там може, пък тука не може. Трудно беше, но за толкова години нашите крадци успяха да ликвидират българската енергетика.