Last news in Fakti

12 Май, 2024 16:00 2 579 22

Антон Гицов: „Мама и аз“ - частна болница, ама не съвсем

  • частна болница-
  • търговска лига

У нас непрекъснато никнат частни болници, които не биха просъществували образно казано и ден, ако не се закачаха на хранилка към Здравната каса

Антон Гицов: „Мама и аз“ - частна болница, ама не съвсем - 1
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Неотдавна „Търговска лига“ предложи изграждането на частна детска болница с благозвучното название „Мама и аз“ в София, но предложението не получи подкрепа, защото предстои изграждането на държавна педиатрична болница,
която ще е достатъчна.

Отказът беше аргументиран с това, че няма необходимост от изграждането на две детски болници, които да се конкурират, няма и достатъчно специалисти, които да осигуряват необходимата медицинска помощ в двете детски заведения.

На пръв поглед може да се постави въпроса, откъде на къде държавата ще се намесва в областта на частното здравеопазване, и със забрани ще ограничава конкуренцията, която има здравословно влияние защото води до
повишаване на качеството на медицинските грижи за децата?,

Да, държавата не би трябвало да се намесва в частното здравеопазване и да ограничава откриването на частни болници, които съществуват във всички развити страни, наред с държавите и обществените болници. Но положението в развитите западни страни е различно от това в България.

Там държавата не ограничава откриването им, но и не участва във финансирането им. Да вземем за пример здравеопазването във Великобритания. Там има National Health Service ( NHS)- Национална здравна служба, създадена още през далечната 1948г. и представляваща една от най- значителните социални реформи в Британската история.

С малки разлики, тя е идентична по отношение на здравно обслужване в отделните членки на обединеното кралство, и аз ще дам в случая за пример Англия. Болниците там са държавни и частни. Държавните болници са финансирани от NHS и предлагат многообхватни услуги за почти всички болестни състояния.

Частните болници са по- скоро специализирани и не са в състояние да предлагат набора на здравни услуги предлагани от държавните болници. Много от лекарите в тях предпочитат първо да натрупат опит в държавните болници, а редица от тях често освен в частните болници, работят на контракт в отделни дни и в държавните болници.

Възможно е, един изявен лекар да консултира пациент в частната болница, но ако се налага извършване на сложна операция, която не е по възможностите на частната болница, да я извърши в държавната болница.

Частните болници не получават никаква финансова помощ от държавата, там се лекуват платежоспособни клиенти, обикновено такива, които имат частни медицински застраховки и други, които са осигурени от компаниите, в които
работят.

У нас непрекъснато никнат частни болници, които не биха просъществували образно казано и ден, ако не се закачаха на хранилка към Здравната каса.

Да вземем за пример идеята за частна детска болница „Мама и аз“. Още през 2021 г. „Търговска лига“ иска да създаде такава, но оценка на здравните власти е, че не е необходима, защото предстои изграждането на национална детска болница. „Търговска лига“ обаче не се отказва и прави наново такова предложение през 2022 г.

Ето какво съобщава Медипул на 30 септември 2022 г. за това предложение:

"Търговска лига“ възнамерява да строи многопрофилна детска болница в София Мама и аз, предвижда изграждането в столичния район „Изгрев“ н изцяло нова сграда, специално проектирана от архитектурното и строително
бюро "Хелвеция", което е част от фирмената група.

Планирано е болницата да се финансира с публични средства от НЗОК, чрез директни плащания от пациентите, научно-изследователска дейност и др, а издръжката ѝ в първите години ще е от порядъка на 40 млн. лева годишно.

Лечението на всички деца ще се заплаща от НЗОК, съгласно разпоредбите на българското законодателство.

Проектът не получава одобрение, според Изпълнителната агенция „Медицински надзор“, ако тази болница бъде построена преди държавната, за държавната детска болница няма да има специалисти.

Но „Търговска лига“ не се отказва и сега наново направи опит да прокара своя проект, дори успя по някакъв начин да постигне това служебното правителство първоначално да одобри идеята. А след промяната на позицията на служебното правителство, в резултат на публично неодобрение, понастоящем е налице медийна офанзива в подкрепа на проекта.

Един пример е изявлението на Доц. д-р Свилен Тодоров от плевенската болница „Сърце и Мозък“, която е част от
конгломерата на „Търговска лига“, че „държавната финансова помощ следва да се разпределя равнопоставено между всички лечебни заведения – независимо дали са държавни, частни или общински“.

От това твърдение произтича следното: държавата може да си стори свои болници, но за да се спазва принципа на равнопоставеност е длъжна и да финансира изграждането и издръжката на конкурентни частни болници. С
голямата разлика, че частните болници ще реализират печалби (за сметка на държавната Здравна каса), които ще постъпват в банковите сметки на собствениците на частните болници.

Така се получава, че частната болница, изградена и издържана от държавата, е нещо като хермафродит, нито частна-
защото паричния поток към нея идва от държавата, нито държавна, защото тя е собственост на частни предприемачи.

Нека да не се заблуждаваме- в случая „Търговска лига“ не е благотворително дружество, което иска да изгради частна детска болница заради нуждата да с екуват децата в специализирана такава. „Търговска лига“ иска да построи
такава болница, за да печели пари.

В което няма нищо лошо, ако изгради такава болница със собствени средства, както това става навсякъде по света.

„Търговска лига“ всъщност е частен конгломерат, под чиято шапка са болничната верига Сърце и Мозък и още няколко кардиологични болници в страната, производителят на лекарства Чайкафарма и застрахователната
компания Дал Бог живот и здраве. Нейният собственик, мултимилионерът Тихомир Ангелов, който иска да изгради детска болница на държавна сметка, даже не е медик, той е юрист и преди всичко преуспяващ предприемчив
бизнесмен.

През 2019 г. управителят на Националната здравно осигурителна каса (НЗОК) Д-р Дечо Дечев, заяви, че всички частни болници са създадени само за да печелят, а в тази връзка директорът Университетска многопрофилна болница „Св. Екатерина“ проф. Генчо Начев: коментира, че има частни болници, които превръщат здравето в търгашество, защото те правят подбор на пациенти. И наистина много частни болници отказват да приемат тежките случаи с евтини пътеки, които биват препращани към държавните лечебни заведения.

Ак болният няма осигуровки и не ги плати, болницата започва да трупа дългове, орязва заплати и влошава условията на труд, вследствие на което персоналът е изнервен и често лекарите и медицинските сестри напускат. Затова и проф. Начев изказа мнение, че публичните средства трябва да се поделят само сред болници, които по независещи от тях причини не могат да се издържат от печалби.

Обществеността и властите не бива да допускат под маската на лишената от логика и в ущърб на националното здравеопазване „равнопоставеност между частни и държавни болници“ да се изгради частна детска болница, която ще осигури печалби на „Търговска лига“, но ще обезсмисли изграждането на жизнено способна държавна болница. Засега опитите да се изгради частната детска болница „Мама и аз“ се оказват неуспешни, но нищо чудно следващата
година те отново да продължат.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 33 гласа.


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Българка

    45 2 Отговор
    Време е правилата в частните болници да са същите както и в държавните и общинските. Или да имат обществени поръчки за лекарствата, или държавата да спре да финансира и помага на търговците в бели престилки.
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Гаглей

    45 3 Отговор
    Дветето ми се роди в частна болница, доктората беше малко гадничка ама тва карай. Когато го изписваха ме накараха да отида в един кабинет, за д си платя. И ми ддох бланка, че понеже съм много доволен от тяхното обслужване им дарявам 2000 лв. Тоест сами разбирате как съвсем спокойно се заобикалят данъци
  • 4 Дейвид

    27 5 Отговор
    Дава се за пример британската здравна система - най-лошата в света. Ние точно нея, между впрочем, копирахме, с някои "побългарявания". Във Великобритания, за информация, ако нямаш частна осигуровка, за да те прегледа специалист в държавна болница, трябва да си наистина много зле, когато в повечето случаи вече е късно. За планова операция се чака в най-добрия случай 6 месеца. Преди 2 години в Бургас бяха извадили огромен тумор от корема на една англичанка. На въпроса "Как се докара дотук - не усети ли, че си зле", тя отговори: "Зная, ама не мога да се доредя до специалист"
  • 5 У нас

    25 0 Отговор
    В резултат ни държавна ни частна болница. Събират се милиони за лечение в чужбина.
  • 6 И друг нюанс

    14 2 Отговор

    До коментар #2 от "Сатана Z":

    Чакаш за прием с месеци...
  • 7 ХАХАХА

    38 9 Отговор
    Ама що ревете бе хора . ? Преди 35 години викахме ли "искаме банани " викахме. Искахме ли всички да забогатеем ,искахме ли корекомски дрешки и уреди искахме . Е никой не се сети ,какво ще изгубим ,бяхме вторачени в шарени хартийки и шоколадови яйца ,и хич не разбрахме как ще ни пуснат по пързалката ,ама така че свят да ни се завие . Чета тука един коментиращ оплаква се ,че му искали пари при изписването на новороденото му дете ,ами ще искат , мантрата 90 те години беше колко са учили и какви са им заплатите . Моите деца и тези на други роднини говоря за 80 години се родиха без да плащаме на ръка ,по една бутилка уиски пък било то и по 3 лв. долара и една кутия бонбони . Е сега ядем банани и и края на пързалката не се вижда . Добре ,че остарях.
  • 8 Много ясно, че

    37 0 Отговор
    частните болници не биха просъществували образно казано и ден, ако не се закачат на хранилка към Здравната каса......
  • 9 Име

    28 0 Отговор
    Частният собственик на болницата приватизира държавната здравна каса безплатно, като разчита на бездействието на фрустрирани или корумпирани държавни служители!

    Коментиран от #15

  • 10 нека не забравяме

    18 1 Отговор
    че в болница на Търговка лига ще се употребяват само лекарства доставени от Търговка лига. Няма конкуренция. Никой не знае какво ще ти дават.
  • 11 меко казано глупав ход

    12 1 Отговор
    Да си платиш да ти изкара лиценз служебен министър. Хахахаха....
  • 12 Диамантената ръка

    10 19 Отговор
    А къде е гаранцията че след 5 години ще има държавна детска болница при положение че досега няма? Държавна няма, ама и частна не може, какви умни чиновници... Не е проблем да е частна, проблемът е че не са длъжни да правят обществени поръчки за покупка на лекарства, както държавните.

    Коментиран от #13, #14

  • 13 напротив

    18 1 Отговор

    До коментар #12 от "Диамантената ръка":

    Частна може, но без гръб от НЗОК. Не ли?
  • 14 покупка на лекарства

    8 1 Отговор

    До коментар #12 от "Диамантената ръка":

    Търговска лига с какво се занимава?

    Коментиран от #18, #19

  • 15 Реалист1

    22 2 Отговор

    До коментар #9 от "Име":

    И депутати най-вече.
    Зад бялата мафия стоят Костадин Ангелов и Лъчо Мозъка от ГЕРБ.
    Ако на власт след изборите дойдат отново мутрофашистите от ГЕРБ тази болница ще стане.
    Нещо като Пирогов "да издържим до изборите".
  • 16 преди две години

    19 0 Отговор
    ДжиПито ми се опита да ми смени френските лекарства с боклуците предлагани от Търговска лига. Номера не мина защото съм цапната в устата. Оказа се, че малко преди това е била на екскурзия в Египет на разноски на тези мошенници.
  • 17 Въпрос

    25 0 Отговор
    Хубава статия. Тук въпросът е: Защо трябва частните болници, частните училища трябва да се финансират от нас, хората, които едва свързват двата края, а някой си да богатее и дебелее на нашия гръб? От къде на къде? След като е частник е длъжен да се издържа сам, бе държавата. По този начин нека да издържаме и адвокатите, защото и те са частници, и хлебарите и всички, които имат някакъв частен бизнес. В нашата клета държава всичко е обратно, с краката на горе. А хората по света са го измислили много, много преди нас и не е необходимо да се правим, че ние сме открил топлата вода. Трябва само политическа воля, силна ръка и работа в полза на хората, а не на олгарсите.
  • 18 Диамантената ръка

    4 1 Отговор

    До коментар #14 от "покупка на лекарства":

    Да де, затова казвам, да правят болница но без привилегии относно лекарствата и от НЗОК.
  • 19 Знайко

    3 1 Отговор

    До коментар #14 от "покупка на лекарства":

    Поправям те- Търговска лига се занимава с ПРОДАЖБА на лекарства!
    Тоест , идвайки пациент, ще купува каквото му изпишем, а изписаните лекарства ще продаваме на нашата си болница по каквито си искаме цени, точейки здравната каса чрез фактури със завишени стойности.
    Тежък скубарник и брутална пералня, без възможност за контрол от никоя институция.
    Обявавам ти , че ако искаш детето ти да се лекува при нас трябва да платиш по 600 лв на вечер престой, а за избор на екип(всъщност нищо не избираш а те ти казват кой е свободен) още 1500 лв и ето ти и един спосък с лекарства , които трябва да купиш от нашата аптека(защото е най-евтината) и готово!
    Не се смятам за тъп, но гледайки 1 седмица новини за този казус, не разбрах какъв е проблема и защо няма да има нито едното нито другото. Накрая гледайки нещо с Осман Октай оня рече: ....погледнете, опитаха се с държавни пари да строят частна болница....и ми светна!
  • 20 резервист

    1 0 Отговор
    Това е и една от причините парите за здравеопазване да се увеличават, а здравеопазването като цяло да се увеличава. Обществени средства трябва да отиват там където има нужда от медицинско обслужване, например в дълбоката провинция. В много райони на страната вече няма медицинско обслужване и достъп до лекарства.
  • 21 ИНЖ1

    2 1 Отговор
    Типичен гербаджийски "бизнес" - да сме частници, които точат Държавата!!!!
  • 22 един

    0 0 Отговор
    Изходът е- ДОПЛАЩАНЕ. КОЛКОТО плаща касата- толкова да доплаща и болният.