• дюселдорф

Това се случи след домакинското равенство 1:1 срещу Фортуна (Дюселдорф)

За първи път! Холщайн (Кил) ще играе в Бундеслигата (ВИДЕО) - 1
Кадър: Bundesliga

Отборът на Холщайн (Кил) спечели промоция в Бундеслигата за първи път в историята, след като кръг преди края на второто ниво на футбола в Германия е недостижим на върха с 65 точки. Това се случи след домакинското равенство 1:1 срещу Фортуна (Дюселдорф), предава БТА.

Още във 2-ата минута Бенедикт Пихлер даде преднина на северния клуб, известен с прякора си "Щъркелите", разписвайки се с глава за мечтано начало на местните фенове. Но само след три минути Фортуна трябва да се сърди на рефера Свен Яблонски, който въпреки преглед с помощта на системата за видеоповторения (ВАР) не видя игра с ръка и дузпа. До края на първото полувреме гостите от Фортуна имаха по-чисти положения, но така и не стигнаха до изравняване.

В 70-ата минута съдията Яблонски отново не прецени, че има фаул, след като резервата Йона Ниймиц падна след съприкосновение с Люис Холтби. Този път обаче от ВАР го накараха да размисли и той посочи 11-метров удар, реализиран от Циолис.

Иначе Фортуна контролираше мача, но без значими положения. И вместо да постигне победа, едва не се стигна до 2:1 за Холщайн в 90-ата минута, когато резервата Николай Ремберг едва не вкара.

Така точката беше повече от достатъчна за домакините, за да вземат една от двете директни квоти за елита. Само на точка от промоцията е и Санкт Паули, който има 60 до момента. Фортуна ще играе почти сигурно бараж срещу 16-ия от Бундеслигата, за да заеме мястото му.

Всъщност, макар и да влиза за първи път в Бундеслигата, Холщайн Кил е бил шампион на страната през 1912 година на общогерманското първенство, което се е провеждало на принципа на елиминирането. Издигането до елитната дивизия обаче не е бърз процес, а заложена стратегия от 2013 година насам, когато влизат от четвърта в трета лига. През 2017-а пък влязоха във Втора Бундеслига за първи път от 36 сезона насам. Клубът от Кил ще бъде 58-ият клуб в Бундеслигата от създаването ѝ през 1963 г. и първият от северната провинция Шлезвиг-Холщайн.