• селтик-
  • рейнджърс-
  • шотландия-
  • титла

"Зелено-белите" могат да си осигурят първото място и на теория още в следващия кръг, когато гостуват на Килмарнък

Селтик удари Рейнджърс, докосва титлата в Шотландия - 1
Снимка: БГНЕС

Селтик е съвсем близо до спечелване на трета поредна титла във Висшата лига на Шотландия. "Зелено-белите" победиха с 2:1 у дома големия си съперник Рейнджърс в дербито на 36-ия кръг и два мача преди края на сезона имат 6 точки аванс на върха пред "сините", предава БТА.

Мат О'Райли даде аванс за домакините в 35-ата минута с точен удар в близкия ъгъл от наказателното поле. Превъзходството на Селтик продължи и само три минути по-късно Дайдзен Маеда центрира към вратата на гостите, а Джон Лундстрам си вкара автогол в опита си да изчисти топката в ъглов удар – 2:0.

Рейнджърс върна един гол в 40-ата минута чрез Сирил Десерс, който се разписа отблизо с глава след асистенция на Дуджон Стърлинг – 2:1.

Във втората минута на допълнителното време на първата част Лундстрам извърши грубо нарушение срещу Алистър Джонстън и получи червен картон след разглеждане на ситуацията от видео асистент реферите.

След почивката домакините отново контролираха събитията на терена, но пропуснаха няколко добри възможности да увеличат преднината си чрез резервата Адам Айда и Мат О'Райли. Попадения на Маеда бяха отменени заради засади. В 55-ата минута О'Райли дори изпусна да се разпише от дузпа, спасена от вратаря Джак Бътланд.

Селтик има 53 титли на Шотландия, докато Рейнджърс е с 55 шампионски трофея. "Зелено-белите" могат да си осигурят първото място и на теория още в следващия кръг, когато гостуват на Килмарнък на 15 май.