Last news in Fakti

11 Май, 2024 11:41 2 112 13

Княжевската минерална баня пред дилемата: Да бъде разрушена или отново да заработи като баня

  • минерална баня-
  • княжево-
  • спаси софия

Арх. Зарко Клинков, кмет на район Витоша, поясни, че според Общ устройствен план от 2009 г. е предвидено разширение на бул. Цар Борис III, което минава през имота на банята и на практика означава нейното разрушаване

Княжевската минерална баня пред дилемата: Да бъде разрушена или отново да заработи като баня - 1

В четвъртък се проведе отворена дискусия за бъдещето на Княжевската минерална баня. Срещата беше организирана от местната организация на Спаси София в район “Витоша” и гражданско сдружение “Княжевецъ”, като в нея се включиха експерти, граждани и общественици, които се обединиха около връщането на банята в ръцете на
Общината и нейното последващо възстановяване като баня.

По време на събитието бяха обсъдени всички проблеми и предизвикателствата пред банята и пространството около нея. Общинският съветник от “Спаси София” Пламена Терзирадева съобщи, че са предприети първи стъпки за това Столична община да придобие собственост върху банята и нейния имот, за да може да я възстанови и стопанисва.

Внесен е доклад в Столичния общински съвет с предложение кметът Васил Терзиев да инициира преговори със собственика на банята - държавното търговско дружество "Специализирани болници за рехабилитация - Национален
комплекс" за безвъзмездно придобиване или откупуване.

Тя допълни, че Министерство на Здравеопазването следва да работи в обществен интерес, който е да бъде съхранена банята, паметник на културата и хората да имат достъп до водата. След като СБР-НК няма намерение да развива този обществен ресурс е редно да прехвърли собствеността безвъзмездно на СО.

“Ние от Спаси София сме сме силно притеснени от опасността имотът да попадне в частни ръце и банята да последва тъжната съдба на много други унищожени паметници на културата” - добави още Пламена
Терзирадева.

В дискусията се обсъди и проблемът със съседните на банята частни имоти, които са предвидени за цех за бутилиране и жилищна сграда с позволена височина до 26 метра.

“Трите варианта имотите в съседство да бъдат придобити от общината са те да бъдат откупени, отчуждени или заменени за други. Общинският съвет трябва да припознае както сериозността на казуса, така и отговорността, която има в превенцията на застрояването на имотите в непосредствена близост.” - заяви общинският съветник от “Спаси София” Гергин Борисов.

Арх. Зарко Клинков, кмет на район Витоша, поясни, че според Общ устройствен план от 2009 г. е предвидено разширение на бул. Цар Борис III, което минава през имота на банята и на практика означава нейното разрушаване.

Той заяви, че тази регулация е морално остаряла и ще настоява да отпадне чрез изменение на подробния устройствен план.

В последвалата дискусия гражданите изразиха своето разочарование от състоянието на банята и категорично заявиха желанието си тя да бъде прехвърлена безвъзмездно към Столична община и да остане публична собственост с функция на баня.

Присъстващите се обединиха около това, че ще продължат да работят заедно обединени от каузата Княжевската баня да се запази и да заработи отново като баня.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 10 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ТаУмВзе

    20 1 Отговор
    Некой има мерак да гепи парцела, за да си избаца хотелче със чалготека! Иначе Рути и Кърти, то само тва могат такива същества.
  • 2 Абе мръсни измамници

    24 2 Отговор
    ПВ тая баня е идвал Енрико Карузо да се баня редовно чак от Италия. Престанете да крадете имуществото на софиянци.
  • 3 ДуДуРестееее

    7 6 Отговор
    Да я направят на велоалея,колодрум,паркинг за каруците на братчедите може и джамия.
  • 4 рушете, наследници

    13 2 Отговор
    на комун номенклатура, които сега се триете с пясък да се отделите от родителите си. РУШЕТЕ! След Паметника на съветската армия рушете паметника на Цар Освободител - от какво ни е освободил - от братската прегръдка на османлиите?, бившшия ЦУМ и т.н. Прегърнахте бивши Партиен дом като свой - ясно защо.
    САМО РУШИТЕ и НИЩО не строите освен внезапно забогателите мафиоти разни тъпи сгради като аквариуми и не на място.
    Рушете, паднало ви е!
  • 5 ИМПЕРИАЛИСТ

    3 3 Отговор
    Развитието на София, като световен балнеоложки център, може да става поетапно, с висока степен на етапна завършеност, което дава възможност за относително ниски годишни капиталови разходи. Разработването на съществуващите 44 минерални водоизточника може да се осъществи и без изготвянето на специална подробна обща програма. Достатъчно е за ремонтирането или изграждането на отделните обекти да се изготви индивидуален проект, който да е съобразен с характеристиките им: дебит, температура, здравен ефект.
    Като европейски транспортен възел, целогодишният транспорт на хора и товари от, и към София е бърз и лесен, което е допълнително благоприятно условие.
    Наличието на добре развита мрежа на централното топлоснабдяване ще осигури необходимата топла вода за хигиенните нужди и отоплението в балнеоложките центрове, без да се замърсява въздухът от локални котелни инсталации. Същевременно пък „Топлофикация София” ЕАД ще има един стабилен източник на доходи.

    Коментиран от #6, #7

  • 6 Айде сега

    7 1 Отговор

    До коментар #5 от "ИМПЕРИАЛИСТ":

    Добре си го "копнал" от някъде ама е пълна фантасмагория

    Коментиран от #10

  • 7 Най

    3 7 Отговор

    До коментар #5 от "ИМПЕРИАЛИСТ":

    Вече да се изкъпят от израждане ,че много миришат
  • 8 кореняк

    14 0 Отговор
    крайно време е да се разбере, че това не е баня а лечебница. Ако можете влезте в сградата и ако са останали още информационните табла ще прочетете какво се лекува с таз минерална вода. Не е лошо след Овча купел да се възстанови и Княжево. А какво става с Горна баня...
  • 9 Емигрант

    13 2 Отговор
    Такива дилеми отнасящи се за "антики" съществуват само в МАФИОТСКА БЪЛГАРИЯ ! Никъде по света, ама НИКЪДЕ дори и в африканските държави не се разрушава нищо което е свързано с далечно минало, превръща се в музеи или туристически атракции ! В България след идването на ГЕРБ във властта започна масово унищожаване на всичко свързано с великото минало на България и природни дадености / плажни ивици и планински красоти /, тези престъпници от групировките на 90-те не разбират нито от история, нито от природа, нито от бизнес, това са престъпници които се занимават само с рекет, изнудвания и изземване на легални бизнеси, не случайно САЩ и Великобритания дипломатично и възпитано уведомиха България и суверена чрез списъкът "Магнитски" кои са престъпниците във властта и какви мерки трябва да вземе България, реакция никаква естествено след като цялата съдебна система и цялата медийна sган са под опеката на МАФИЯТА и на хранилка към нея ! Изчезването на България върви бавно и сигурно по сценарий на ГЕРБ/ДПС, а послушният и опростачен от чалгата суверен навел кротко глава не му пука, че изчезва....жалка и срамна действителност за наследниците на Аспарух, Левски, Ботев и т.н., докато се стигне за истината изказана от П.Славейков - "не сме народ, а мършша" .....
  • 10 ИМПЕРИАЛИСТ

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "Айде сега":

    Съобразно природните дадености, София е и балнеоложки център, което е отразено и в герба на града. „...........Според последните проучвания на територията на София са регистрирани 44 топли минерални водоизточника (каптажи , сондажи и чешми) с общ дебит 268,5 л/сек , с температура между 19 и 81ºС....” 1, стр.14.
    Нормално, за балнеоложки нужди, би могло да се използуват около 50% от дебита, поради неравномерността на потреблението, качествата на минералната вода и като една част от нея се бутилира. Потреблението на минерална вода от един почиващ дневно, при ванни процедури е средно 250л, според съществуващите норми. Ванните процедури са с най-голям разход на вода. При тези данни дневно могат да бъдат обслужени около 27 000 души, което целогодишно прави 6,9 млн. чов. дни. Това е едва при 50% използваемост на дебита и най-голям разход на минерална вода за ванна процедура. По-точна преценка може да се получи при съпоставянето с друг балнеоложки център, например гр. Павел баня.
    Там, при общ дебит едва 15,06 л/сек, има 7 балнеоложки комплекса, като в тях, възстановяват здравето си 1234 души едновременно. В по-малките семейни хотели и къщи за гости – още 143 или общо 1377 почиващи, което за София отговаря на около 24 550...(данните за Павел баня са получени от интернет).
    Икономичските изгоди за града ще са многобройни и значителни, като не е за пренебрегване и социалния ефект,
    Наличието в града на многобройни културни, спортни и търговски обекти ще осигур

    Коментиран от #11

  • 11 ИМПЕРИАЛИСТ

    0 0 Отговор

    До коментар #10 от "ИМПЕРИАЛИСТ":

    ...
    Наличието в града на многобройни културни, спортни и търговски обекти ще осигурява приятното прекарване на времето свободно от лечебни процедури.
    Нужно е да се вземе в предвид , че балнеологията е свързана в значителна степен с физиотерапията, която се извършва със съвременни високотехнологични апарати и от медицински специалисти – рехабилитатори...
    Имайки на предвид обстоятелството, че минералната вода спада към възобновимите ресурси, то очертаващите се переспективи са неограничени във времето, което е предпоставка за устойчивото развитие на столичния град на България.

    1 София и Витоша-пътеводител, Руен Крумов, изд. МЕДИЦИНА И ФИЗКУЛТУРА, София – 1990 г.
  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 По Борис Трети ще влезат

    1 0 Отговор
    Триумфално гръцки войски може и сръбски за какво иначе са тези разширения
Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини София, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове